• Şubat 21, 2023

Çocuk bilimi: Kalp neden atar?

Çocuk bilimi: Kalp neden atar?

Her gün yaşadığımız hayatın içinde kalbimizin attığının farkına bile varamayabiliriz. Ancak gezegendeki herkes için şüphesiz ki en merak önemli sorulardan biridir; kalp neden atar?

Kalbin atması yaşamın göstergelerinden biri olması açısından büyük önem taşıyor. Ancak asıl amacına teorik olarak bakacak olursak kalbin görevi oksijen ve besinleri taşıyan kanın dolaşımını sağlamaktır.

Aslına bakılırsa kalp bir kastır ve vücudumuzdaki her şey gibi kaslar da hareket ettirmek için çalışır. Bazı kaslarımız bizim tarafımızdan kontrol edilirken bazıları ise istemsiz olarak çalışır. Kontrol edilmeyen kaslardan birisi de kalptir ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bir sürü soruya yanıt verir.

Kalp atışının oluşmasının sebebi, kalp kaslarının ritmik bir şekilde kasılmasıdır. Bu kasılmalar, elektriksel uyarılar yoluyla kontrol edilir. Sinüs nodu, kalbin sağ atriyumunda yer alan bir elektrik üreticisidir ve kalbin ritmini belirler. Sinüs nodu, düzenli aralıklarla elektriksel impulslar yayarak kalp kaslarının kasılmasını sağlar.

Kalp atış hızını ölçmek için el bileğinin üstünde bulunan radial noktası kullanılabilir. Bu noktada radial yüzeyine yakın bir damar ile kalp atışı sayısı tespit edilebilir.

kalp neden atar

Kalp atışının hızı, kişiden kişiye değişir ve basit teknolojik aletlerle dahi ölçülebilir. Kalp atış hızı yaşa, cinsiyete, aktivite seviyesine ya da sağlık durumuna göre değişebilir. Orta yaşlı kişilerde kalp atışının yavaşlaması normaldir. Bunun yanı sıra stres, aşırı egzersiz ve sağlık sorunları da kalp atışının hızlanmasına sebep olabilir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kalp her zaman aynı ritimde atmaz ve beyinden gönderilen sinyallere göre hareket eder. Örneğin güzel bir koku kokladığında ürettiği kimyasallarla tepkisini ortaya koyar. Yahut birisi ansızın korktuğunda beyindeki kimyasal ve elektriksel uyarılar kalbe iletilir. Böylece daha fazla kan ve oksijenin vücuda yayılmasına sebebiyet verir.

Kalp atış hızının normal olup olmadığını anlamak için uzmanlar standart kriterleri değerlendirir. Öyle ki normal bireyler için genellikle kalp atışı 60-100 arasında olmalıdır. Lakin bu değerleri anlamlı bir hale getirmek için uzman birine ihtiyaç vardır. Buna karşın en hararetli anlarda dakikada 220 kez attığına şahit olunabilir. Kalbin ne kadar çok çalıştığını anlamak istiyorsanız yumruğunuzu 60 kere sıkıp gevşetin.

Unutmayın ki kalbiniz hiçbir zaman görevinden vazgeçmez ve yerine getirmeye devam eder. 365 gün aynı şekilde görevini yerine getirdiği düşünürsek yılda 31.536.000 defa atmış olur. Yani siz hiçbir şey yapmadığınızı düşündüğünüzde bile kalbiniz çalışır.

Neyse ki kalp her atış esnasında kendine molalar veriyor ve dinleniyor. Aksi taktirde dakikada 100 atışı gerçekleştirmek hiç kolay olmaz. Eğer kalbinizin dakikada kaç defa attığını merak ediyorsanız 220’den yaşınızı çıkarın ve sonuca ulaşın!

Sonuç itibari ile kalbin neden attığını düşünmek, vücudumuzun içinde gerçekleşen önemli bir süreci anlamamıza yardımcı olur.