• Mart 27, 2023

Gezegendeki tüm böcekler yok olsaydı ne olurdu?

Gezegendeki tüm böcekler yok olsaydı ne olurdu?

Eğer gezegendeki tüm böcekler yok olsaydı bu durum hem besin zincirinde büyük bir aksamaya sebep olurdu hem de yiyecek miktarının ciddi bir şekilde azalmasını beraberinde getirirdi. Ek olarak, bitkilerin tozlaşmasını ciddi şekilde etkilerdi ve şu an soframızda görmeye alışkın olduğumuz meyve, sebze ve tahıl üretiminde beklentiler karşılanmazdı.

Evet tüm böcekler yok olsaydı daha rahat bir piknik yapabilirdiniz ya da bahçe işlerinden daha fazla keyif alabilirdiniz. Eve dönüşte cildinizi tahriş eden ve kaşındıran unsurlar olmazdı. Yumuşak çimlerde uzanabilir ve istediğiniz ağaca yaslanırken korkmazdınız. Bu durumda tüm böcekler ortadan kalksaydı dünya daha iyi bir yer olurdu değil mi? Gelin bu soruyu cevaplayalım.

tüm böcekler yok olsaydı

Hal böyle olunca onların ekosistem üzerindeki etkileri de bir hayli büyük oluyor. Onlar olmadan ne olacağını tam olarak söylemek zor olsa da boş market raflarını göreceğimiz kesin gibi görünüyor. Kaybolmasından herkesin mutluluk duyacağını düşündüğümüz sivrisineklerin bile gezegenimiz üzerinde büyük bir etkisi bulunuyor. Öyle ki sivrisinekler sıtma, humma, veba, zika, hendek, Batı Nil virüsü ve lyme hastalığı gibi birçok sebepten her yıl yüzbinlerce insanı öldürüyorlar. Ancak eğer ortadan kalkmış olsalardı onları yiyen hayvanlar aç kalacaktı ve önümüzde çok daha ciddi sorunlar bizi bekliyor olacaktı.

Böceklerin yüzde 90’ı zararsız ve bunun yanında hem bizlere hem de gezegenimize faydalı olan canlılar. Tüm böcekleri bir araya topladığımız takdirde insanlardan 300 kat daha fazla ağırlığa sahip olan böcekler aslına bakarsanız besin zincirimizin en değerli parçası. Daha öncesinde “arıların nesli tükenirse insanlık yok olur mu?” başlıklı bir yazı kalem almış ve burada arıların ekosistem üzerindeki öneminden bahsetmiştik. Şimdi ise bir baş belası gibi görünen böceklerin hayatımızdan çıkması durumunda nelerin olacağından bahsedeceğiz…

tüm böcekler yok olsaydı
Tozlaşma olmazdı!

Dünyadaki gıda mahsullerinin yüzde 75’i böcekler tarafından tozlanıyor. Eğer tüm böcekler yok olsaydı başta soğan, lahana, brokoli, kırmızı biber, domates, kahve, kakao ve birçok meyve türü artık hayatımızda olmazdı. Evet belki başka yiyecekler yetiştirebilirdik ancak bu bizi yapay yiyeceklere ve sentetik liflere yönlendirirdi.

Besin zinciri çökerdi!

Deniz dışı gıda ürünlerinin temeli aslında böceklere bağlıdır. Çünkü neredeyse tüm kuşlar böcek yer ve böcekle beslenir. Örnek verecek olursak bir kırlangıç yavrusunu yetiştirmek için 200.000 böcek gerekiyor. Ayrıca böcekler bitki maddesini parçalar ve besin maddelerinin toprağa geri dönüştürülmesinde yardımcı olur. Durum bu şekilde olunca çoğu kuş türü çok kısa bir süre içinde yok olurdu.

Doğanın büyüsü bozulurdu!

Eğer özenle kanatlarını çırpan, etrafta yazın geldiğini anlatan sesler çıkaran ve desenleri ile insanı büyüleyen böcekler olmasaydı evrenin ilgi çekiciliği azalırdı. Böcekler, bu gezegende yaşamın devam etmesini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda varoluşu daha gösterişli hale getiriyorlar.

Eğer böcekler olmasaydı daha az böcek ilacı kullanılacaktı ve salgın hastalıklar daha az ortaya çıkacaktı. Ancak hiçbiri tüm insanlığın açlıktan ölmesi kadar kötü bir senaryo değil. Bu nedenle böceklerin bizlere fayda sağlamasını istiyorsak gereken önlemleri almalı, olabildiğince çok ağaç yetiştirmeli ve kimyasalları azaltmalıyız. Aksi takdirde böcekler varlıklarından daha fazla zarar vermeye başlayabilir!