• Aralık 2, 2022

Görme kaybını tedavi edebilen “göz protezi” üretildi

Görme kaybını tedavi edebilen “göz protezi” üretildi

Göz protezi, makula dejenarasyonu (sarı nokta hastalığı) olan milyonlarca insan için tedavi seçeneği olabilir. Bu hastalık, ileriyi görmemizi sağlayan beyin merkezinde görme kaybına sebep olur ve genellikle yaşa bağlı olarak gelişir. Görme bozukluğu yaşayan kişiler ve bu konuda çeşitli hastalıklardan mustarip olan herkesin hayatını kolaylaştıracak “göz protezi” bakalım kim tarafından üretildi?

Beynimize gelecekte çip takılacağı son zamanların en tartışmalı konularından biri. Bunun en büyük sebebi ise Elon Musk’ın sahibi olduğu beyin-bilgisayar arayüzü (BCI) şirketi Neuralink diyebiliriz. Çünkü Elon Musk, insan beynine yerleştirdiği bir çip ile çeşitli hastalıkları yenebileceğini düşünüyor. Ancak bu konuda belli ki rakipsiz değil. Bu şirketlerden birisi Elon Musk’ın da yakından tanıdığı Max Hodak’a ait. Neurolink’in kurucu ortağı ve eski CEO’su olan Max Hodak, geliştirdikleri cihaz ile ışıktan faydalanarak görme sorunlarını çözebileceğini açıkladı.


göz protezi
Görsel Kaynaklar ve Kapak: Science

Science Corp adlı yeni girişimine dair detayları Neurolink’ten ayrılmadan hemen önce açıklayan Hodak, şu ana kadar 160 milyon dolar fon toplamayı başardı. BCI sektöründe Neurolink’in ardında yer alan bu girişim, Hodak’a göre önemli bir farka sahip. Fotonik bilime sahip “Science Eye” yani “Bilim Gözü” olarak adlandırılan retinal protez cihazı kullanıcının kafasının içine yerleştirilmiyor. Bu cihaz, herhangi bir müdahale gerektirmiyor ve optik sinirler üzerinden ışık göndererek görme kaybı yaşayanların tedavi edilmesini sağlıyor. Bu da demek oluyor ki beyne direkt etki etmek yerine ışık ve optik siniri beyne giden bir yol olarak kullanıyor.

Science Eye, tavşanlar üzerinde yapılan testte görme bozukluğunu gidermeyi başardı. Hodak’ın söylemlerine göre tavşan retinasına yerleştirilen 2 milimetre genişliğindeki ince LED filme ışık yolu ile görseller gönderildi ve görme korteksinde aktivite artışı gözlemlendi. Kablosuz olarak gönderilen desenleri işleyebilen cihaz, küçük kameralarla gömülü gözlük sayesinde bir aracı görevi görüyor. Cihazın çalışması için optik sinir hücrelerinin ışığa duyarlı hale gelmesi gerekiyor.

Yöntemleri farklı olsa da Neurolink ile aynı amaca hizmet eden göz protezi, önce engelli hastalarda kullanılacak. Sonra ise yetenek geliştirici olarak farklı varyasyonlarda karşımıza çıkacak.

Şirket başlangıçta hayvanlar üzerinde çalışmaya başlayacağını söylese de, çok uzak olmayan bir gelecekte göz protezi cihazını insan hastalara yerleştirmeyi umuyor.