• Nisan 16, 2023

Beta balıkları hangi balıklarla yaşayabilir?

Beta balıkları hangi balıklarla yaşayabilir?

Siyam dövüş balığı olarak da adlandırılan “Betta splandens” beta balıkları isminden de anlaşılacağı gibi agresif bir balık türüdür. Buna karşın renkli görünümleri ve kuyrukları ile insanları kendine çekmeyi başarırlar. Bu sebeple onların genelde tek başlarına yaşadıklarını görebilirsiniz çünkü kendi türlerine karşı da bu tavırları sergilemekten çekinmezler. Eğer beta balığı beslemek istiyorsanız bunları mutlaka bilmeniz gerektiğini düşünüyoruz.

Yukarıda bahsettiğimiz sebepten dolayı 2 erkek beta balığını bir araya koyarsanız ikisini de kaybedersiniz. Bunu test etmek için balığın yanına bir ayna koymanız ve davranışlarını izlemeniz bile yeterli olacaktır. Beta balığı beslemek isteyenler bu ayrıntıları gözden kaçırdığı için onu bir akvaryuma koyduklarında ya da diğer balıklarla aynı yerde beslemeye çalıştığında bu acı son ile karşılaşırlar.

2 erkek beta balığının bir arada yaşayamamasına karşın dişi beta balıkları bir arada yaşayabilir. Ayrıca neon balıklarla da uyumludurlar. Bunun için en uygun akvaryum türünü seçmeniz gerekir. Örnek verecek olursak 30x27x30 boyutları beta balıkları için yeterlidir. Eğer daha büyük bir akvaryum tercih edecekseniz vatoz balığı, çöpçü balığı, neon tetralar ve 3-4 tane beta balığı da tercih edebilirsiniz. Eğer siz de “beta balıkları yalnız mı yaşamalı?” diye endişeleniyorsanız bu şekilde bir yol izleyebilirsiniz.

Beta balıkları etçildir ve suda bulunan solucan gibi hayvanları yiyerek beslenir. Genelde 5 cm gibi bir boya sahiptir ve labirent sınıfının bir ütesidir. Bu da onların oksijeni verimli kullanmak adına kendilerine özgü solunum sistemleri olduğunu gösterir. Oksijen açısından sizi zora sokmayacak bir türe ihtiyacınız varsa beta balıklarını tercih edebilirsiniz. Gelelim bu balıkların nasıl ortaya çıktığına…

beta balıkları
Beta balıklarının tarihi

Betta ilk olarak Güneydoğu Asya’da keşfediliyor. Bölgede sık sık meydana gelen kuralıklara ve sellere alışan bu balık uyum sağlama yönünden oldukça başarılı. Bir labirent balığı olarak beta ayrıca üstün solunum yetenekleri ile de biliyor. Oksijeni doğrudan havadan soluyabiliyor ve su dışında kısa süre de olsa hayatta kalabiliyorlar. Bu nedenle düşük su kalitesini tolere edebilirler ve düzenli su değişimi olan küçük akvaryumlarda oldukça iyi bir performans gösterirler.

Bu balıklar isimlerini eski bir savaşçı klanından alınıyor ve 1800’lü yıllarda dövüş balıklarının popüler hale gelmesi ile “siyam dövüş balığı” olarak da adlandırılmaya başlıyor. Eğer nasıl beslendiklerini merak ediyorsanız hemen söyleyelim bu balıkları beslemesi de oldukça kolay. Granül şeklindeki yüksek proteinli yemler tercih edebilirsiniz. Bir paket balık yeminin neredeyse 6 ay yeteceğini de belirtelim. Bunun yanı sıra beta balığı bakımı için gerekli olan malzemeleri de aşağıda bulabilirsiniz:

 • Beta Balığı
 • Taban Kumu
 • Çeşitli Akvaryum Bitkileri
 • Filtre
 • Akvaryum Isıtıcısı
 • Aydınlatma
İlginç beta gerçekleri
 • Beta balıkları çok yükseğe zıplayabilirler bu nedenle akvaryum suyunu tamamen doldurmaktan kaçının.
 • Meraklılardır bu nedenle eğer cama yaklaşırsanız hemen size doğru yönelebilirler.
 • Akvaryumdaki en ufak değişikliği bile hemen fark edip incelemeye başlarlar.
 • Dayanıklıdırlar ve hastalıkları diğer türlere göre daha çabuk atlatabilirler.
 • Renkleri farklı ışıklar altında değiştiği için özellikle ışık altında çok daha fazla parlarlar.
 • Betalar hafif asidik (pH 6,5-7) ve ılık bir su (23-27 derece)  tercih ederler, çok fazla soğuk suda hastalanırlar.
 • Anavatanı olan Tayland’da “plakad” olarak bilinir ve “Doğu’nun Mücevherleri” olarak anılırlar.
 • Genelde 2-3 yıl yaşamaları ile bilinseler de istisnalara da sahiptirler.