• Kasım 28, 2022

2022’nin en iyi buluşu: Dalga Enerji Sistemi

2022’nin en iyi buluşu: Dalga Enerji Sistemi

Dalga enerji sistemi bir süredir gündemde olan ancak Oscilla Power’ın hayata geçirmeyi başardığı yeni bir teknoloji. Şirket, Tiriton dalga enerji dönüştürücüsünü (WEC) temiz enerji üretimi biçimleriyle aynı düzeyde bir maliyetle üreten ilk okyanus dalgası enerji sistemi haline getirmeyi planlıyor. Triton, gücü yakalamak için kabloyla çalışan jeneratörler ve motor kontrol algoritmaları kullanıyor.

Doğal dünya normal şartlarda yüksek düzeyde bir güç üretiyor ancak her zamanki gibi işin en önemli yanı onu yakalayıp insanların kullanması için uygun koşullara dönüştürmeyi sağlamaktır. Nasıl ki eskiden hidrokarbonların çıkarılması ve yakılması gerekiyorsa alternatif enerji kaynaklarında da belli bir zorluğu göğüslemek gerekiyor. Rüzgar, güneş, nükleer ve jeotermal enerji yöntemlerinin her biri kendi içinde evcilleştirilen, kontrol edilen ve tüketiciler tarafından erişilebilir hale getirilen formları ile sunulmak için büyük çaba gerektiriyor. Dalga enerji sistemi de tam olarak gelişmekte olan bir kaynak ve diğerleri gibi çeşitli zorluklar içeriyor.


Dalgaların enerji üretiminde kullanılmak istenmesinin ise önemli bir sebebi var. Dalgalar adeta boşa giden ya da kullanılmayan bir enerji kaynağını ifade ediyor. Tahminlere göre yalnızda ABD’deki toplam deniz enerji kaynağının yılda 2.300 terawatt saat olduğu düşünülüyor. 2019 yılında elde edilen verilere göre bu ABD elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 57’sine eşit. Ayrıca elektrik üretiminden kaynaklanan CO2 emisyonlarının da büyük ölçüde düşmesini sağlayabilir.

dalga enerji sistemi
Görsel Kaynak ve Kapak: Oscilla Power

Oscilla Power’in dalga enerji sistemleri “çok modlu nokta soğurucu” olarak bilinen bir yaklaşıma dayanıyor. Demirlere bağlı olan platform, aktarma organı vasıtasıyla deniz tabanına inebilen ve okyanusta yüzebilecek şekilde tasarlanmış bir yapıdan oluşuyor. Çoğu geleneksel yöntemin aksine farklı hareket yöntemleri kullanabiliyor ve enerjiyi çekme gücü barındırıyor. Bu sayede daha fazla enerji yakalayarak daha düşük maliyette enerji üretebiliyor.

Mekanik enerjiyi güvenilir ve yüksek verimli bir şekilde elektriğe dönüştürmek için üç bağımsız aktarma organı kullanıyor. Bu organlar sabit bir güç çıkışı sağlamaya yardımcı oluyor ve güç kalitesini arttırmayı başarıyor. Kurulumu ve çalışma kolaylığı sebebi ile özel gemilere ihtiyaç duymuyor ve olağanüstü okyanus koşullarında bile çalışabiliyor. Bu durumda tamamen suya gömüldüğünde bile güç üretmeye devam edebiliyor.

Oscilla Power’ın söylemlerine göre dünyadaki tüm kıyılardaki dalga gücünden yararlanılırsak 32 bin terawatt enerji üretilebiliyor. Yine 2019 verilerine bakıldığı zaman tüm dünyada toplam elektrik miktarı 23,845 terawatt olarak görünüyor. Buna bağlı olarak bu durumda diğer enerji kaynaklarını göz ardı ettiğimizde bile dalga enerji sistemi kullanıldığı takdirde tüm dünyaya yetecek enerji üretimi sağlanabiliyor. Okyanus dalgalarının doğrusal olmaması sebebi ile yaşanacak zorlukları aşmış gibi görünen şirket, 1,4 milyar dolarlık fonlama kampanyası ile önündeki ilk zorluğu başarıyla atlatıyor.

Dünya okyanuslarından büyük ölçekli, temiz ve yenilenebilir enerji üretme vizyonuyla tasarlanan Triton; düşük maliyetli, ileti teknolojili, güvenilir ve sürdürülebilir yeni enerji sistemimiz olabilir mi yakında göreceğiz. Triton WEC adlı jeneratör, TIME dergisinin 2022 yılının en önemli icatları listesinde yerini aldı bile.