• Kasım 30, 2022

Yeni teknoloji sayesinde işitme engelliler müzik dinleyebilir

Yeni teknoloji sayesinde işitme engelliler müzik dinleyebilir

Malaga Üniversitesi Elektronik Bölümü’nden araştırmacılar ve “Enstrümantasyon ve Sistemler için Elektronik” Ar-Ge ekibinin üyeleri sayesinde işitme engelliler de müzik dinleyebilir. İşitme kaybı olanların dokunarak müzik dinlemesine olanak veren devrim niteliğindeki bu buluşun prototipi “sinir sistemini hacklemek” olarak tanıtıldı.

Dokunsal illüzyonlar aracılığı ile işitsel-dokunsal algoritmaları kullanarak müzik dinlemeyi sağlayan bu teknolojik yenilik, bileğe takılan küçük bir cihaz aracılığı ile somut uyaranlar meydana getiriyor. Prototip şu an  bir bilgisayara bağlı olarak çalışıyor ancak bir sonraki aşamada cep telefonu gibi taşınabilir versiyonları geliştirilecek.

Çalışmanın odak noktası; müziğin zihinsel bozukluklarda ve ağrı tedavisinde bir terapi olanak kullanılabilmesi. Bu nedenle işitme engelliler de bir terapi yöntemi olarak ruh halini ve yeteneklerini etkilemesi için müziği kullanılabilir hale gelebilir.

Algoritmanın nasıl çalışacağını anlamak için 50 kişilik bir katılımcı grubu oluşturuldu. Prototipler katılımcıların bileklerine takıldı ve gürültü önleyici kulaklıklar kullanıldı.


Buna göre katılımcılardan oldukça pozitif geri dönüşler alındı ve titreşimler sesten daha güzel bir uyarıcı olarak algılandı. Yani orijinal müzikten farklı olarak duygusal tepki uyandırdı. Bilim insanları bunu “ritim, tempo ve melodi gibi müzikal özellikler genellikle dokunsal illüzyonların düzenlenmesinde fark edilse de, orijinal sesten farklı bir duygusal tepki uyandırdı.” şeklinde açıkladı.

işitme engelliler
Görsel Kaynak: SciTechDaliy

Müziğe ilişkin özellikleri ve yapıları titreşim dokulu uyaranlara dönüştüren bu algoritma, temel tanımıyla müziğin haritalandırılmasına benziyor. Makalenin baş yazarı araştırmacı Paul Remache “uzun vadede başarmak istediğimiz şey duymayan insanların müzik dinleyebilmesi” diyor.

Araştırmacılar aynı zamanda bunun zor bir süreç olduğunu ve derinin algılanabilir frekans aralığının işitme sisteminkine nazaran daha küçük olduğunu da vurguladı. Bu da bazı müziksel niteliklerin kaybolmasına sebep oluyor.

Bilim insanları bu prototipin özellikle konserlerde rahatça kullanılabilen telefonlara aktarıldığı zaman taşınabilir bir terminalin önünü açacağını düşünüyor. Üstelik terapilerde kullanılabilecek olması da algoritmanın getirdiği ayrıcalıklardan yalnızca biri.

LNCS akademik dergisinde yayınlanan bu ilk prototip, bu gibi araştırma alanlarına ayrılmış en büyük uluslararası konferans olan ve Birleşik Krallık’ta gerçekleşen 11. Uluslararası Haptik ve Ses Etkileşim Tasarımı Çalıştayı’nda gösterildi. Şu anda, UMA araştırmacıları çalışmaları sürdürmekte ve ikinci bir model üzerinde çalışıyor.