• Ocak 24, 2023

Mikroplastik kirliliği Antarktika’ya kadar ulaştı

Mikroplastik kirliliği Antarktika’ya kadar ulaştı

Araştırmacılar insanların etkisinden uzak olduklarını düşündükleri Antarktika’da bile mikroplastik kirliliği bulduklarını paylaştılar.  Alınan örneklerden elde edilen bilgiler, atmosferik hareketlerin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Antarktika’da kalıcı bir yerleşim olmaması ve insanların yaşaması için elverişli olmaması, bu bölgenin insanların getireceği olumsuz etkilerden uzak kaldığını düşündürüyordu. Buna karşın dünyanın en uzak yerinde yapılan araştırmaların kısıtlı olması yetersiz bir bilgi akışına sebep oluyordu.

Bilim üssü kurmak adına Antarktika’ya giden Türk bilim insanları, gittikleri bölgeden örnekler toplayarak Türkiye’de incelemeye başladılar. Ancak sonuçlar pek iç açıcı değildi. Araştırmanın sonucunda mikroplastik kirliliğinin insanlar olmamasına rağmen Antarktika’ya ulaştığını buldular.

Bilim insanları bunu keşfettikleri için şanslıydılar ancak mikroplastik atıkların dünyanın en uzak yerine ulaşması insanlık için iyi olmaktan çok uzak. Çünkü plastiklerin Antarktika’nın su tabakalarında ve balıklarında olması; Antarktika’da havada, deniz suyunda ve deniz tabanında mikroplastik kirliliği olduğunun bir göstergesiydi.

Antarktika kıtasına giden bilim insanları Türkiye’nin bilim üssü kurma projesi kapsamında Robert Adası’ndaki 3 lagün ve buzul gölüne dalış yaparak numune topladı.

Örneklerin bu numunelerde “lif” ve “parça” tipi mikroplastikler bulundu. Literatürde mikropilastiklerin olma ihtimalinin yer aldığını söyleyen bilim insanları buranın başka bilim insanları tarafından da ziyaret edilen bir ada olduğunu vurguladılar. Ancak buradaki kirliliğin insan yolu ile taşınmadığını da belirttiler.

Organik hayatı tehdit eden mikroplastikler 2019 yılında bir grup bilim insanı tarafından toplanan 82 örnekten edinilen bilgilere göre tespit edilmişti.

Araştırmacılar topladıkları örnekleri polarize ışık mikroskobu ve Raman spektroskopisi yöntemi ile analiz etmişti. Aldıkları örneklerin yüzde 60’ında sentetik tekstil ürünlerinde kullanılan polyester, elyaf, naylon ve akrilik parçaları tespit edildi.

Bilim insanları mikroplastiğin nereden geldiği konusunda tahminler yürüttü ve bir kısmının araştırma gemilerinden ve olta takımlarından bir kısmının ise rüzgar aracılığı ile taşındığını düşündüklerini belirttiler.

Yapılan araştırmalar hem rüzgar yoluyla hem de deniz yoluyla hava taşınabilen mikroplastiğin aslında ne kadar tehlikeli ve taşınabilir olduğunu gösterdi.

Antartika’nın “Antarktika Çevresel Akımı” tarafından korunduğu görüşleri bu araştırmalar neticesinde geçerliliğini yitirirken bilim insanları ilerleyen zamanlarda daha büyük bir kirlilikle karşılaşabileceklerini de düşünüyor.