• Nisan 10, 2023

Tarımsal robotlar: Çiftçiliğin yeni yüzü

Tarımsal robotlar: Çiftçiliğin yeni yüzü

Tarımsal robotlar, nesillerdir süregelen reform çalışmalarındaki en önemli aktör olarak rol alıyor ancak unuttuğumuz bir şey var; değişim zordur. Tarımdaki robotların bir istisna olmaktan çıkıp norm haline gelmesiyle birlikte yüksek teknolojili tarım kavramı da yükselişe geçti. Çiftçilik robotları neredeyse her tarım faaliyetinde yer almaya başladı ve iş gücü açıklarını kapattı.

Çiftçilik akla geldiği zaman genel olarak klasik bir traktör ile tarlaları süren ve yakıcı güneşin altında ter döken emekçiler aklınıza geliyor olabilir. Ancak bu resim gerçeklikle birebir uyumlu değil. Çünkü tarım günümüzde robotların da içinde bulunduğu mekanik ve otomasyon araçlarıyla bir dönüşüm geçirdi. Bu da AI-ML (Yapay Zeka-Makine Öğrenimi) ve IoT cihazlarından yararlanarak çiftçiliği daha konforlu hale getirmeyi başardı.

tarımsal robotlar

Küresel insan nüfusunun 2050 yılına kadar 9 milyarı aşması bekleniyor. Bu nedenle tarım endüstrisinin gelecekte gıda güvenliğini ve sürdürülebilirliğini sağlamak için tarım arazilerinden verimli bir şekilde faydalanması gerekiyor. Tarımsal robotlar bu nedenle mahsul ekme, hasat etme, yabani ot kontrolü, böcek ilacı uygulaması, toprak analizi ve çiftlik hayvanlarını sağma gibi çeşitli görevler üstleniyor.

Bu da demek oluyor ki robotlar özellikle tekrarlayan ve fiziksel olarak zorlu görevleri yerine getirmek için sıklıkla kullanılıyor. Tarımsal robotlar, mahsul verimliliğini arttırarak; işçilik maliyetini düşürüyor, süreci hızlandırıyor ve kolaylaştırıyor. İnsanlar için yapması zor veya imkansız görevleri yerine getirme yeteneklerine sahip olmanın yanı sıra ekipman arızası olasılığını da en aza indiriyorlar.

Tüm bu avantajlar aslında dijitali ve çiftlikleri bir araya getirmek için yeterli oluyor. Mimarlar, tasarımcılar ve mühendislerin birleşmesiyle birlikte nesnelerin interneti (IoT), bulut bilişim ve 5G, yapay zeka-makine öğrenimi (AI-ML) teknolojilerinin de gelişmesiyle tarımda robotiğin çok daha ileriye taşınacağı düşünülüyor.

Azalan işçilik, artan verim ve azalmış çevresel etkiyi ele aldığımız zaman tarımsal robot teknolojisinin gelecekteki gelişimi, bireysel robotlar arasındaki bağlantıyı daha da geliştirmeye odaklanabilir. Gerçek zamanlı veri paylaşımı süreci çiftçilerin faaliyetlerini daha verimli bir hale getirerek genel robot kullanımını en üst seviyeye çıkarabilir.

Tarımsal robotlar nedir, ne yapabilir?

Tarımsal robotlar, çiftçilerin bir dizi görevi yerine getirmesini sağlayan teknoloji parçalarıdır. Bugünün çiftçilerinin iş gücü kıtlığı, yaşlanan nüfus, iklim değişikliğinin olumsuz etkileri gibi birçok zorlukla karşı karşıya olduğunu düşünürsek aslında çiftçilerin en büyük yardımcısıdır. Daha fazla gıda üretmenin yanında bunu çevreye zarar vermeyecek bir şekilde yapmak önemli olduğu için teknolojinin bu hayali gerçekleştirmede ve artan gıda taleplerini karşılamada önem arz ettiği ortada.

tarımsal robotlar

Çiftçilik yapma şeklimizi değiştiren robotlar, zamandan ve enerjiden tasarruf etmemizi sağlıyor ve gıdaya daha verimli bir şekilde ulaşmamıza sebep oluyor. Robotların gelecekte çiftçiliği değiştirmesinin yolları şunlar olabilir;

  • Zararları ve hastalıkları erkenden belirlemeye yardımcı olarak doğru dozda böcek ilacı uygulamaya yardımcı olabilir.
  • Ekinlerde meydana gelen enfeksiyon ve istila belirtilerini erken tespit ederek hızlı bir düzeltmeye olanak sağlayabilir.
  • Bitkilerin ayıklanması ve sulanması gibi görevleri otomatik hale getirerek mahsul hasadı gibi zor olan görevleri daha az işçi ve daha az maliyetle yapmayı sağlayabilir.
  • Tarım için çok kuru ya da çok ıslak olan alanlarda yeni ürün ekmeye olanak tanır ve böylece daha önceden ulaşılması zor yüksek dağların yamaçlarında bile ürün yetiştirmeyi mümkün kılabilir.
  • Daha fazla yiyeceği daha verimli bir şekilde üretmeyi sağlar ve ekinleri yönetme biçimimizi değiştirebilir.
  • Ürün rotasyonu ve toprak analizi konusunda yardımcı olarak daha hızlı ve daha güvenli bir şekilde hasat etmeye yardımcı olabilir.

Tarımsal robotlar her geçen sene daha da popüler hale geliyor ve endüstri sürekli genişleyerek yeni yetenekler meydana getiriyor. Yukarıda belirttiğimiz çeşitli sebeplerden dolayı çiftçiler için önem arz eden robotlar insanlar tarafından yapılan görevlerin otomatikleştirilmesine yardımcı olarak bu alanda çalışan kişilerin daha serbest zamanlı çalışmasına da olanak sağlıyor.

Ekinlerin tam potansiyeline ulaşmak, çiftliklerde meydana gelen kazaları azaltmak ve ihtiyaçların karşılanmasında tarımsal robotlar, giderek karmaşıklaşan bu endüstride hayatımızın çok daha içinde yer olacak gibi görünüyor.