• Nisan 16, 2023

Alt tire (_) nasıl yapılır?

Alt tire (_) nasıl yapılır?

Günlük hayatta çok fazla kullanmaya ihtiyaç duyduğunuz alt tire nasıl yapılır merak ediyorsanız sizin için cevaplıyoruz. Özellikle alt tire ve eksi olarak bildiğimiz orta çizgi günlük hayatımızda çok fazla kullanılıyor. Bu sembolleri farklı kombinasyonlarda kullanmaya ihtiyaç duyuyorsanız bütün detaylarıyla açıklıyoruz.

Öncelikle şunu belirtelim ki alt çizgi bir noktalama işareti değil bir karakterdir. Özellikle internet iletişiminde bizim ifade şeklimizi kolaylaştırır ve ilk olarak daktiloda metinlerin altını çizmek için kullanılmıştır. Alt çizgiler genellikle URL ya da e-posta adreslerinde karşımıza çıkıyor. Bu nedenle klavyede, cep telefonlarında ya da diğer cihazlarda nasıl yazılacağı da merak konusu oluyor.

Alt çizgi, satırın en altına yerleştirilen ve uzun bir tire gibi görünen “_” sembolüdür. Sembolün adını bilmeyenler alt çizgi olarak da ifade edebilir ancak bu sembolün adı aynı zamanda alt tiredir. Burada dikkat etmeniz gereken temel unsur bir metnin altını çizmenin alt tire kullanmakla aynı olmadığıdır.

Alt çizgiyi hem Mac hem de Windows bilgisayarlarda kolayca yazabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan Türkçe bir klavyeye sahip olmak. Ardından aşağıda belirttiğimiz tuş kombinasyonunu kullanmanız yeterli olacaktır.

alt tire

Bunun için yukarıdaki görselde de yerlerini belirttiğimiz üzere önce “Shift” ve sonrasında orta çizgi (-) tuşuna birlikte basarak alt tire (_) oluşturabilirsiniz. Eğer ekran klavyesi kullanıyorsanız üst + orta çizgi (-) şeklinde bu sembole ulaşabilirsiniz.

Eğer tüm bunları yapmak istemiyorsanız Windows bilgisayarlarda ekranın sol alt köşesinde bulunan arama çubuğuna “karakter eşlem” yazmak ve 4. satırda yer alan işaretini kopyalamak. Ayrıca istediğiniz diğer sembollere de buradan rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

iOS ve Android cihazlarda alt tire

Telefonlarda alt tire yapmak hiç de zor değildir ancak klavyedeki kadar basit olduğunu söyleyemeyiz. Bunun için biraz zaman ayırmanız gerekebilir. Öncelikle Android bir telefon kullanıyorsanız klavyeyi açın ve sembollere gitmek için “?123” sayfasına ilerleyin. Sembollerin ilk sayfasında yer alan bu sembolü tıklayın ve tekrar yazıya dönmek için “ABC” yazısına dokunun.

iPhone’da ise klavyeyi açtıktan sonra “123” yazısına dokunun ardından “#+=” tuşuna basın. Ardından sembolü kullanmak için alt çizgi tuşuna dokunun ve normal klavyeye dönmek için “ABC” tuşunu kullanın.

Telefonda ve klavyede “alt tire nasıl yapılır?” sorusunu cevapladık. Artık mesajlarınızda ya da maillerinizde rahatlıkla bu sembolden faydalanabilirsiniz.