• Mart 24, 2023

ChatGPT kullanmanın yolları

ChatGPT kullanmanın yolları

ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilen bir dil modelidir. Üstün doğal dil işleme yeteneği ve yapay zekayla iletişim şeklimizi değiştirmesiyle birlikte büyük bir yankı uyandırdı.

İki milyon kullanıcıyı toplayan ve ücretsiz hizmet veren ChatGPT, yapay zekanın en gelişmiş modellerinden birisi. Bildiğiniz üzere bu yapay zeka her dilde iletişim kurabiliyor ve yanıt verebiliyor. Popülaritesi göz önüne alındığında ChatGPT, ilerleyen zamanlarda karşımıza daha çok çıkacak gibi görünüyor ancak şu anda bile insanların kendilerine yol gösterici olarak tercih ettiğinin farkındayız.

Buradan yola çıkarak sizlere faydalı olabilecek ChatGPT’yi kullanma yollarını aktarmak istiyoruz. Çünkü bu yapay zeka robotu her isteğinize cevap verebilir ve işlerinizi daha hızlı ya da daha verimli hale getirmenizi sağlayabilir.

OpenAI sitesine girip bir hesap oluşturduktan sonra ChatGPT’yi açın ve bu konularda onu kullanmayı deneyin:

Chat GPT
Kariyer sürecinde kullanmak:

Sohbet robotunun en yetenekli olduğu alanlardan birisi özgeçmiş hazırlamak. Başvuracağınız işler için iyi kaleme alınmış bir ön yazı iletmek istiyorsanız bu zahmetli süreci ona bırakabilirsiniz. Bunun yanı sıra mevcut metinleri anlama ve geliştirme yeteneğinden faydalanarak zaten var olan CV’nizi de daha iyi bir hale getirebilirsiniz. Bu aşamaları geçtiyseniz iş görüşmesine hazırlanmak için varsayımsal iş senaryoları ya da potansiyel sorular hakkında bilgi alabilir ve mülakata birlikte hazırlanabilirsiniz.

Yaratıcı süreçlerde kullanmak:

Bir ses sanatçısı, ressam, komedyen ya da yazar olduğunuzu düşünelim. Fikre mi ihtiyacınız var? O zaman ChatGPT’yi keşfetme zamanı gelmiş demektir. ChatGPT, “öğrenilmiş yaratıcılık” sayesinde özgün süreçlerinize katkıda bulunabilir. Gülme garantisi olmasa da espri üretebilir, hikaye ya da şiir yazabilir, bir resim konusu verebilir, makalelerinize ya da blog yazılarınıza dokunuşlar yapabilir, müzik besteleyebilir ve hatta çeviri ihtiyacınızı karşılayabilir.

Kod yazmak için kullanmak:

Kodlama ile uğraşanların iyi bildiği üzere ne kadar deneyimizin olduğu fark etmeksizin bazen tıkandığınız yerler olacaktır. Bu noktada ChatGPT bir cankurtaran görevi görebilir. Ondan size yardım etmesini isteyebilir, gözden kaçan hataları bulmasını talep edebilir, kodunuzda arama yapmak için zaman kaybetmekten kurtulabilirsiniz. Kod blokları geliştirmek için de iyi bir seçenek.

Boş zamanlarda kullanmak:

Herkes bazı dönemlerde boş zamanlarda ne yapacağını bilemez. Böyle durumlarda canınızın ne istediğini anlatın ve size alternatifler üretmesini isteyin. Verdiğiniz karar doğrultusunda film mi izlemek istiyorsunuz? O zaman türünü söyleyin ve size uygun dizi/film önerilerinde bulunsun. Böylece internette saatlerce izleyeceğiniz şeyi seçme derdinden kurtulabilir ve can sıkıntısını üstünüzden daha çabuk atabilirsiniz.

ChatGPT

Yemek fikirleri için kullanmak:

ChatGPT’yi evrenle ilgili her türlü sorunuza yanıt almak, matematik problemlerinizi yanıtlatmak, stil önerileri ya da küçük bir arama motoru gibi kullanmak dahil olmak üzere birçok işinizde kullanabilirsiniz. Hayatınızı daha kolay hale getirmek için onu bir de yemek yaparken deneyin. Elinizdeki malzemeleri yazın ve size uygun bir yemek tarifi vermesini isteyin. Uygun fiyatlı tarifler vermesini söyleyebilir ya da spesifik olarak mutfak tercihi yapabilirsiniz.

Yukarıda saydığımız ilginç yetenekler dışında bu sohbet botu çok geniş kapsamda kullanılabilir. Ancak biz yine de size özgün içerikler üretmeye devam etmenizi, ChatGPT’den aldığınız yardımları kontrol etmenizi ve üretkenlik adına kullanmanızın daha doğru olacağını belirtelim.

Sonuç itibari ile teknoloji hiç şüphesiz ki dijital dünyamızı ve alışkanlıklarımızı değiştirmeye devam edecek. Önemli olan onu nasıl kullandığımız ve ne kadar verimli hale getirebildiğimiz. Sıkıcı görevlerinizi sizin yerinize yapabilecek birini bulduğunuz için şanslısınız!