• Şubat 23, 2023

100 yıllık gizem: Kayıp şehir Z

100 yıllık gizem: Kayıp şehir Z

Keşiflerin ve yazarların 100 yıllık çözülemeyen gizemi; kayıp şehir Z ve Percy Fawcett...

Aslına bakarsanız Güney Amerika tarihi kayıp şehir efsaneleri ve gizli hazinelerle doludur. Bunlar çoğunlukla hayal gücü ürünü gibi görülseler de hayatını kayıp şehirleri aramak için kaybeden yüzlerce insan vardır. 20. yüzyıl kaşifi Albay Percy Fawcett yalnızca onlardan biri ama en ünlüsü.

Aslında Yarbay’dı ancak o hep Albay olarak biliniyordu. 1925 Nisan’ında asla dönmeyeceğini bilmiyordu ancak yine de bu gizemin peşinden gitmeyi tercih etti. Oğlu Jack ve Raleigh Rimmell ile birlikte Amazon’nun haritasız ormanındaki saklı uygarlığı bulmak için derinliklere ilerledi.

Vahşi doğanın gerektirdiği gibi pala, tüfek ve aletlerle birlikte yola çıkan bu üçlü, tarihin tozlu sayfalarında peşinden giden yüzlerce kişiyi de ölüme sürükleyecekti, hepsi kayıp şehir Z içindi.

Amatör arkeolog, topçu subayı, haritacı, Coğrafya Derneği üyesi, casus ve yarbay olan Percy Harrison 18 Ağustos 1867 yılında İngiltere’de dünyaya geldi. Birinci Dünya Savaşı’nda görev aldı ve sonrasında korkusuz bir kaşif olarak ün saldı. Kendisi birçok kişinin romanında başrol oldu ve yazarların en büyük ilham kaynaklarından biriydi; Indiana Jones’un gizli kahramanı da oydu.

Hayatı boyunca birçok madalya kazandı ve Amazon’da keşfedilmemiş alanların haritalarını çıkartmayı kendine görev edinmişti. Dünya dışı bir varlık gibi oldukça korkusuz ve cesur görünüyordu. 1906 yılında başlayan keşifleri defalarca gerçekleştirdi ve deneyimleri satın alınamayacak kadar değerliydi.

İlk büyük çıkışını Bolivya ve Brezilya sınır bölgesini inceleme ve haritalama fırsatı bulduğunda yaptı. Peru ve Bolivya arasındaki sınırı oluşturan Heath Nehri’nin kaynağını buldu. O, söylenenlere göre şahsına münhasır birisiydi ve yerli halka olan ön yargıya da karşıydı. Çünkü o dönemde yerliler “vahşi” olarak adlandırılıyordu ve bunu yıkmak için elinden gelen her şeyi yaptı.

En az bir lider kadar karizmatikti, yakışıklıydı ve herkesin “en” sevdiği arkeologdu. O kadar tutkuluydu ki herkesi büyülüyor ve cesaretlendiriyordu. Onun haritalandırma çabaları sayesinde sınırlar oluşturuldu ve dünyadaki en büyük orman ekosisteminin biyolojik çeşitliliği hakkında bir anlayışın oluşmasını sağladı.

kayıp şehir z
Görsel Kaynak

Çelik gibi mavi gözleri, bakımlı sakalları ve meşhur şapkasıyla adeta bir filmden fırlamış gibiydi. 58 yaşındaki vücudunda keşiflerinden izler taşıyordu. Yarasalar, anakondalar, kurtçuklar, sivrisinekler ve kabilelerin zehirli okları onun kendi haritasını oluşturuyordu. Haftalarca açlığa dayanıyor ve gerçek bir Don Kişot’u andırıyordu.

Tüm tecrübesini ormanın derinliklerinde gelişmiş bir uygarlık olduğunu düşündüğü kayıp şehir Z’yi aramak için kullanmaya kararlıydı. 1925 yılında eşlikçileri ile birlikte bu türden üçüncü seferine çıktı ancak manşetlerde bu şekilde yer alacağını bilmiyordu: “geri dönemediler”

Kayıp şehir Z; Percy Fawcett’in çok geniş şehirlere, sofistike ve büyük bir medeniyete ev sahipliği yaptığını düşündüğü bir yerdi. Onu bulacağına olan inancı tüm zorlukları görmezden gelmesini sağladı ancak ufak tefek izler dışında arkalarında hiçbir şey kalmadı.

29 Mayıs 1925 onlardan haber alınan son tarihti. Bilinen tek şey ise Fawcett’in bilgilerin gizliliğini korumak amacıyla yem olarak yanlış bilgiler bıraktığıydı. 3 sene sonra gruptan hiçbir habere ulaşılamadığı için Coğrafya Derneği bir arayış başlattı.

Fawcett ve ekibinin başına gelenler herkes tarafından merak edildi. İhtimaller arasında hastalık, yaralanma, öldürülme, hayvanlar tarafından yok edilme gibi seçenekler vardı. Ancak bazı efsaneler de bu teorilere eşlik ediyordu. Bunların arasında Fawcett’in aradığını bulduğu ve ormanda yaşamaya devam ettiğiydi. Bazıları yamyam bir kabilenin başına geçtiğini düşünüyordu, bazıları ise kayıp şehir Z’nin onları içine çektiğini.

Fawcett, gitmeden önce arama ekiplerinin herhangi bir durumda harekete geçmemesini ve bunun çok riskli olduğunu söylemişti. Ancak geride kalanlar yine de ona ne olduğunu anlamaya çalıştı ve yüzyıllardır süren bir efsaneye dönüştü.