• Mayıs 4, 2023

Benjamin Button gerçekten ilginç bir hikaye mi?

Benjamin Button gerçekten ilginç bir hikaye mi?

Kitabının yayınlandığı dönemde de büyük yankı uyandıran Benjamin Button, sıra dışı ve çarpıcı konusuyla merak uyandırıyor. 2009 yılında sinemaya uyarlanarak gösterime girmesi ve Brad Pitt’in canlandırması ile birlikte günümüze kadar uzanan bir şöhret yakalamayı başarıyor. 1920’lere uzanan tarihi ile Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi’ni ele alıyoruz.

Orijinal ismi ile “The Curious Case of Benjamin Button” öyküsü, F. Scott Fitzgerald tarafından yazılan “Tales of the Jazz Age” isimli kitapta yer alıyor. Hikayede ana karakter Benjamin Button, diğer insanlardan farklı bir şekilde doğuyor ve onun için her şey tersine işliyor. Normalde yaşlanarak ölen insanların aksine, Benjamin yaşlandıkça daha genç görünmeye başlıyor.

Benjamin Button’ın hikayesinde karakterimiz doğduğunda bir bebek ile aynı özelliklere sahip. Ancak birkaç saat içinde fiziksel olarak yaşlanmaya ve yaşlı bir adam görünümüne dönüşmeye başlıyor. Bu durum, onun hayatında, henüz hikayenin başlarında tahmin edemeyeceğiniz zorluklar yaşamasına sebep oluyor.

Benjamin’in hayatın olağan akışının dışına çıkan bu hikayesi, kurgusal bir konsept olmasına karşın insan yaşamındaki gerçek dönemleri temsil ediyor. Yani Benjamin, aslında insan yaşamındaki gerçek dönemleri yaşıyor ancak, tersine. Bu durum da haliyle insanların aklında “Benjamin’in yaşlanmak yerine gençleşmesi ne gibi sorunlara yol açar?” ya da “bu durum Benjamin’in hayatında nasıl bir rol oynar?” sorularını meydana getirdiği için hikaye sürükleyici bir hal alıyor.

Bu sorular başta olmak üzere hikayenin içinde yer alan birçok ilginç soru; hem okuyucuları hem de izleyicileri kendine çekmeyi başarıyor. Kitap Türkiye’de Zeynep Ertan çevirisi ile yeniden yayınlanarak beğeni toplamaya başlıyor ancak Benjamin Button asıl olarak filminin yayınlanması ile bugünkü ününe kavuşuyor.

David Fincher’in yönetmenliğini yaptığı ve Eric Roth’un senaryo yazarlığını üstlendiği filmin oyuncu kadrosu da özenle seçiliyor. Brad Pitt, Cate Blanchett, Julia Ormond, Tilda Swinton gibi isimler kadroda yer alıyor. Film yayınlandığı dönemde hem eleştirmenler hem de izleyiciler tarafından tam not alıyor ve çok beğeniliyor. Bu sebeple Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi birçok ödül kazanıyor. Filmin kazandığı bazı ödüller:

Akademi Ödülleri: 13 dalda aday gösterildi ve 3 ödül kazandı. Bunlar; En İyi Sanat Yönetmeni, En İyi Makyaj ve En İyi Görsel Efekt kategorileriydi.

BAFTA Ödülleri: 11 dalda aday gösterildi ve 3 ödül kazandı. Bunlar; En iyi Görüntü Yönetmeni, En iyi Görsel Efekt ve En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı kategorileriydi.

Ulusal İnceleme Kurulu: 3 dalda aday gösterildi ve ödül kazandı. Bunlar; En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi On Film ve En İyi Yönetmen kategorilerindeydi.

Londra Eleştirmenleri Birliği Film Ödülleri: 4 dalda aday gösterildi ve 2 ödül kazandı. Bunlar; Yılın İngiliz Yardımcı Kadın Oyuncusu ve Yılın Yönetmeni kategorileriydi.

CinEuphoria Ödülleri: 9 dalda aday gösterildi ve 9 ödül kazandı. Bunlar; En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Makyaj, En İyi Özel Efektler, Yılın En İyi 10’u, En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu (uluslararası), En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (uluslararası), En İyi Özgün Müzik (uluslararası), Yılın İlk 10’u (uluslararası) kategorilerindeydi.

Austin Film Eleştirmenleri Derneği: 2 dalda aday gösterildi ve 1 ödül kazandı. Bu; Kazanan En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu kategorisindeydi.

Bu ödüller dışında sayısız birçok kategoride ve dalda aday gösterildi ve ödüller kazandı. Tüm bunlar aslında filmin başarısını özetler nitelikte. Bizler de sizin için “Benjamin Button kimdir? Tuhaf hikayesi ne anlatıyor?” sorularını cevaplamaya çalıştık. Eğer hala izlemediyseniz izleme listenizin ilk sırasına eklemeyi unutmayın.