• Mart 20, 2023

Dünyanın en eski fotoğrafı kime ait?

Dünyanın en eski fotoğrafı kime ait?

Dünyanın en eski fotoğrafı tam da yukarıda gördüğünüz bu ana ait. Evet, belki alışkın olduğunuz HD ya da 4K görüntülere benzemiyor ancak kendi tarihine bakıldığı zaman modern fotoğrafçılığın en değerli parçası olarak anılıyor.

Günümüzde saniyenin onda birinde çekmeyi başardığımız fotoğraf kareleri, anın büyüsünü bozsa da teknolojinin gelişmesi fotoğrafçılığı da mutlaka geliştiriyor. Ancak kameralı cep telefonlarının bu kadar kısa sürede fotoğraf çekebiliyor olması eskiye nazaran çok daha anlamlı fotoğraf çekebildiğimiz anlamına gelmiyor. Bu sadece yakın zamana kadar fotoğrafların ne kadar nadir olduğunu anlamamızın önüne geçen bir yanılsamadan ibaret.

Fotoğrafa baktığınızda onun pürüzlü olmasından rahatsızlık duyuyorsanız hemen şu bilgiyi verelim; bu karenin neredeyse 200 yaşında olduğunu bilirseniz görmezden gelebilirsiniz. Fotoğrafın 1826 ya da 1827 yılında çekildiği ve Fransız mucit Nicephore’a ait olduğu biliniyor. Fransa’nın Burgundy bölgesindeki evinin penceresine yansıyan bu anı tabiri caizse “ölümsüzleştiren Nicephore, bu kareyi yakalamak için tam 8 saat çalıştı.

“View from the Window at Le Gras” yani “Pencereden Le Gras’a bakış” adındaki bu eser, sanatçının kendi icadı olan heliografi tekniği kullanarak çekildi. Bu teknik sayesinde ışığa duyarlı kimyasallarla işlenmiş metal plakalar üzerinde görüntüler üretilebiliyor. İlk bakışta ne olduğu anlaşılamasa da bu görüntü aslında; ağaç çizgilerinin ve binaların bulanık gölge şekillerine sahip gri renginde kalaylı bir levhadır diyebiliriz.

Belki istenilen gösterişe sahip değildir ancak modern fotoğrafçılığın gelişimi için önemli olan bu fotoğraf, büyük bir emekle çekilmiştir. İğne deliği (pinhole) olarak da bilinen ve camera obscura olarak adlandırılan “karanlık oda” terimi aslında fotoğrafçılığın ilk halidir. Buna göre, ışıktan tamamen arınmış bir odada küçük bir delik açılır ve deliğin karşısındaki objeden yansıyan ışık, açılan küçük delik sayesinde odaya ulaşır ve yüzeye yansır. Böylece 19. yüzyılda çekilmesi başarılan bu fotoğraf sayesinde, tarih; “dünyanın en eski fotoğrafı”na kavuşur.

dünyanın en eski fotoğrafı
Görsel Kaynak ve Kapak

Nicephore, 1833 yılında hayatını kaybetmeden önce kalıcı fotoğraf üretebilmek adına çalışmalar yapan Louis Daguerre ile çalışmaya başlıyor. Bu sürecin sonunda Louis Daguerre “daguerreotypie” adını verdiği yeni bir teknikle daha kalıcı ve daha net fotoğraflar üretmeyi başardı.

Kameraya yakalanan ilk insanlı görüntü ise kendisine aitti. Ancak insanlı bir fotoğraf çekmek o dönem için çok zordu çünkü uzun zaman boyunca hareket etmeyen insanları bulmak ve anı yakalamak zordu. Bu nedenle yukarıda yer alan fotoğrafta yalnızca iki insan silüeti göze çarpıyor. Birisi ayakkabıcı diğeri ise ayakkabısını boyatan biri. İkisi de tarihin sayfalarına geçtiğinden habersiz görünüyor.

Gelin birlikte fotoğrafçılık tarihindeki önemli ilklere bakalım…

İlk özçekim: 1839 yılında Amerikalı fotoğrafçı Robert Cornelus tarihin ilk selfiesini çekti. Bunu yapabilmek adına mercek kapağını çıkarttı, kadraja girdi ve on dakika hareketsiz bir şekilde bekledi. Tabii o zaman “selfie” kavramından haberdar değildi ancak ilk özçekimi yapan Cornelus, aslında büyük bir icatta bulunmuştu.

dünyanın en eski fotoğrafı
Görsel Kaynak

İlk grup özçekimi: 1920 yılında çekilen bu fotoğraf yine Robert Cornelus’a ait. Kameralar o dönemde hala büyük olsa bile elle tutulabilir bir boyuta ulaşmıştı. Bu nedenle herkesin mutlu olduğu bir anı kalıcı hale getirmek için kollar kameraya uzandı ve klasik bir grup selfiesi elde edildi. Tabii Instagram’da yayınlanmadı…

İlk renkli çekim: Tarihteki ilk renkli fotoğraf İskoçyalı fizikçi ve matematikçi James Clerk Maxwell imzasını taşıyor. 1855 yılında farklı renkleri fotoğraflayarak bir araya getiren Maxwell, renkli bir kurdele fotoğrafı çekmeyi başardı. (

İlk seri çekim: Eadweard Mubridge, 19. yüzyılın sonlarında bulduğu seri çekim tekniği ile birlikte aslında sinemanın temellerini attı diyebiliriz. Kendisi bir yarış atını gözlemlemekle yükümlüydü ve görevi yarış esnasında atların ayaklarının yerden kesilip kesilmediğini öğrenmekti. Bunun için tüm yolu kameralarda donattı ve at koştukça onu fotoğrafladı. Böylece ardı ardına bakıldığı zaman adeta bir video görevi gördü ve amacına ulaştı.

Bonus!

En pahalı fotoğraf: Bu fotoğraf şimdiye kadar satılan en pahalı fotoğraf olma özelliğine sahip. Alman sanatçı Andreas Gursky’nin “Rhein II” adını verdiği bu eser, 2011 yılında bir müzayedede 4.338.500 dolara satıldı. Rekor fiyata satılan bu fotoğraf, Ren Nehri’ni anlatıyordu ve altı fotoğraflık bir seriden oluşuyordu.

Dünyanın en eski fotoğrafı konusu sıkça aramalara konu oluyor. Biz de bu konuyu sizler için derledik.