• Nisan 14, 2023

Dünyanın en mutlu ülkesi Finlandiya’nın sırları

Dünyanın en mutlu ülkesi Finlandiya’nın sırları

Dünya’nın en mutlu ülkelerinden birinin Finlandiya olduğunu duymuşsunuzdur. Ancak Finlandiya, alışageldiğimiz mutluluk tanımlarını yerle bir ediyor ve şezlongda içecek içmeyi vaat etmiyor. Peki ya üst üste 5 kere “dünyanın en mutlu ülkesi” seçilen Finlandiya’nın sırrı ne?

Finlandiya, Kuzey Avrupa’da yer alan ve birçok açıdan insanların hayalini süsleyen bir ülke. Dünya mutluluk raporlarına göre son yıllarda dünyanın en mutlu ülkesi unvanını kimseye vermiyor. Bu nedenle birçok insan o ülkede yaşamanın hayalini kurarken, ülkeler ise kendilerine buradan bir ders çıkarmayı amaçlıyor. Finlandiya’nın mutluluk sırlarını hep birlikte keşfetmek ve bu unvan için neler yapabileceğimizi görmek için okumaya devam edin.

dünyanın en mutlu ülkesi

Sizden dünyanın en mutlu yerini hayal etmenizi istesek muhtemelen bir deniz kenarının yanında kendinizi hayal edersiniz ya da lüks mağazalar ve restoranlarla dolu hareketli bir şehir arzularsınız. Bu da değilse özgürce dans etmekten korkmadığınız ve özgür olabildiğiniz bir yer hayal edersiniz. İşte Finlandiya, mutluluğun tüm bunlardan ziyade zihniyetle olabileceğini açıkça ortaya koyuyor.

Finli insanlar; mutluluğu dans etmek, gülümsemek ya da görünüşte mutlu olmakla ilgili zannedenlere; mutluluğun tamamen yaşam kalitesi ile ilgili olduğunu söylüyor. Ancak bunun için “hayatın en iyisini” yaşamanın kıstas olmadığını ya da “dünyanın en zengini” olmanın yeterli olmadığını belirtiyorlar. Onların mutluluğa bakış açısı ve tanımlama şekli tamamen farklı.

Finlandiya halkı mutluluğu bireysel bir deneyim olarak görüyor ve mutluluğu kişisel refah ve yaşam kalitesi ile ilişkilendiriyor. Bu ise sadece ekonomik durumla alakalı değil. Finlandiya hükümeti; mutluluk seviyelerini ölçmek için bir mutluluk endeksi kullanıyor. Bu endeksin içinde ise iş tatmini, sosyal ilişkiler, güvenlik hissi ve diğer psikolojik faktörler de değerlendiriliyor. Finlandiya, mutluluğun aynı zamanda kollektif olduğunu kabul ediyor ve küresel refahı arttırmak için de çaba gösteriyor. Öyleyse Finlandiya’nın mutlu olma sebeplerine birlikte göz atalım.

Sosyal güvenlik sistemi: Finlandiya’nın en ünlü olduğu konulardan birisi sosyal güvenlik sistemi. Ülkedeki işsizler ya da hasta olan insanlar devlet güvencesi altına alınıyor ve insanların kendini güvende hissetmesi sağlanıyor. Bu durum elbette insanların hayatlarını daha iyi yönetmelerini sağlıyor.

Eğitim sistemi: Birçok ülkeye ilham veren ancak kendi ülkesinde başarı nirvanasına ulaşan Finlandiya, eğitim sistemi ile ünlüdür. Eğitim ücretsizdir ve tüm öğrenciler eşit eğitim hakkına sahiptir. Böylece insanların kendini geliştirme fırsatı vardır ve bu sayede işlerinde başarılı olmaları kaçınılmazdır.

Doğa: Doğa ile iç içe olan ve doğal güzellikleri ile bilinen Finlandiya’nın bu coğrafi yapısı insanların mutlu olmasını sağlıyor. Ormanlar, göller ve dağlar insanların streslerini azaltması için muazzam bir imkan sunuyor.

Toplumsal eşitlik: Toplumsal eşitliği teşvik eden bir ülke olan Finlandiya’da herkes eşit haklara sahip. Bu da insanlar arasındaki farklılıkların önemsizleşmesini sağlıyor. Böylece insanlar kendilerini daha iyi hissediyor ve toplumda daha iyi bir yerde olabiliyor.

dünyanın en mutlu ülkesi

Sağlık hizmetleri: Finlandiya’da sağlık hizmetleri ücretsiz bir şekilde sunuluyor. Böylece insanlar sağlık sorunlarına erken müdahale edebiliyor ve sağlıklarını koruyabiliyor. Sağlıklı olan insanlar ise daha mutlu oluyor.

Tüm bu nedenler Finlandiya’nın dünyanın en mutlu ülkesi olmasını sağlıyor. Geçtiğimiz günlerde Finli felsefeci Frank Martela, Finlandiya’da “yapmadıkları” davranışları söyleyerek bu mutluluğa sebep olabilecek diğer faktörlerden de bahsetti.

Buna göre Finlandiya’da insanlar kendilerini birbirleri ile kıyaslamıyor, mutlu olmakla övünmüyor, doğanın faydalarını görmezden gelmiyor ve toplumdaki güven çemberini bozmuyor. Bu sayede küçük eylemler bile insanların mutlu ve kendini güvende hissetmesine sebep oluyor.

Tüm bunlara rağmen Finlandiya’da neden intihar vakalarının fazla olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. İntihar vakaları incelendiğinde sebeplerinin topluma göre değiştiği görülebilir ancak birkaç sebep gösterecek olursak; mevsimsel depresyon, yalnızlık, kültürel stigma, alkol ve madde bağımlılığı gibi sebepler refah düzeyi ve intihar arasında anlamlı bir bağlantı olmadığını gösterebilir.

Sonuç itibarıyla, Finlandiya’daki yaşamda mutluluğun sırları olarak belirttiğimiz sebepler gösteriliyor. Finlandiya, mutluluk seviyesi en yüksek ülkeler arasında yer alırken, diğer ülkeler için de bir örnek ve ilham kaynağı olmaya devam ediyor.