• Mart 27, 2023

En ünlü zaman yolcusu: Rudolph Fentz

En ünlü zaman yolcusu: Rudolph Fentz

Zaman yolculuğu, birçoğumuzun sadece inanmak istediği bir hayal ürünüdür. Ancak Rudolph Fentz hikayesini bilenler için çok daha fazlası. Bu halk efsanesi, Rudolph Fentz’i “en ünlü zaman yolcusu” yapmaya yetiyor. Merak ettiniz mi? İşte o meşhur hikaye…

Henüz elimizdeki teknoloji ve bilimsel gerçeklik zamanda yolculuk yapmayı mümkün kılmıyor. Zaman yolculuğu, şu an için hala romanlarda ya da bilim kurgu filmlerinde ele alınan bir konu. Ancak internette, kitaplarda ve notlarda bu kadar sıklıkla yer alıyor olması, onun gerçekten yapılabileceğini sorgulamaya sebep oluyor.

Zaman yolculuğu ile ilgili en bilinen anlatılardan birisi Rudolph Fentz ismine ait. Fentz, ortadan kaybolduktan 75 yıl sonra aniden New York Times Meydanı’nda ortaya çıkıyor ve bir trafik kazasında hayatını kaybediyor. İşin ilginç tarafıysa tam da bu noktada beliriyor.

Hikayenin en başına gidecek olursak 1950 yılında kayıp kişiler davasına bakan bir şehir polisi, morgda bulunan otuzlu yaşlarında bir adamın cesedini inceliyor. Bu adamın 23:15’te bir taksi kazası sebebiyle öldüğünü doğruluyor. Fentz’e çarpan kişi ise onun bir anda ortada belirdiğini söylüyor ve görgü tanıkları “arabalara ve tabelalara sanki daha önce hiç görmemiş gibi bakakaldığını” belirtiyor. Üstelik kıyafetleri ile 1800’lü yıllardan gelmiş gibi görüldüğü söyleniyor.

Cesedin incelemesinde ceplerinde bulunan senelerdir üretilmeyen madeni paralar ve paralar dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra artık New York’ta üretilmeyen at arabası takımı faturası, 1876 yılına ait bir mektup, isminin yazdığı bir adres kartı, kimlik ve cüzdan bulunuyordu.

Kayıp kişilerle ilgilenen departman görevlisi yüzbaşı Hubert V. Rihm vakayı incelemeye ve kişinin kimliğini tespit etmeye koyuluyor. Ancak adres ve telefon defterinde kendisi ile ilgili bir bilgiye rastlanmıyor. Kartta yazılı olan Beşinci Cadde adresinde ise bir ev değil senelerdir bulunan bir iş yeri yer alıyor. Şirket sahibi ise bu ismi hiç duymadığını dile getiriyor. Üstelik hiçbir kayıp raporunda veya soruşturmasında izine rastlanılmayan Fentz’in parmak izleri de hiçbiri ile eşleşmiyor.

Giysi etiketlerine bakıldığı zaman ismi bilinmeyen ve seneler öncesinde var olan mağazaların etiketi yer alıyordu. Buna karşın soruşturma görevlisi en sonunda eski bir telefon rehberinde beş yıl önce hayatını kaybeden aynı isimde bir rehber bulmayı başarıyor. Ulaşılan yakınlarından birisi; Rudolph Fentz için kocasının babası olduğu ve 1870’li yıllarda akşam 22.00 civarında yürüyüşe çıktığı ve bir daha geri gelmediği bilgisini iletiyor.

Teyite muhtaç olan bu bilgiler araştırılıyor ve kayıp şahıslar dosyasında yapılan aramalarla birlikte aynı isme sahip birinin raporu ele alınıyor. Böylece 1950 yılında aniden ortaya çıkan ve aslında 1876 yılında kaybolan bir adamın hikayesi kulaktan kulağa yayılıyor. Bu açıklanamayan ortadan kaybolmanın üzerinden 75 yıl geçmiş olmasına rağmen ortaya çıkan Rudolph Feltz senelerce bir efsane olarak dile getiriliyor.

Öyle ki hepinizi biraz ürperten ve yine de kurgu olduğunu düşündüğünüz bu hikayenin aslı ancak 2005 yılında anlaşılıyor. Chris Aubeck, hikayenin gerçekten bilim kurgu olduğunu keşfediyor. Buna göre hikayenin aslı “I’m Scared” adlı bir öyküye dayanıyordu ve yazarı Jack Finney 1995 yılında hayatını kaybetmişti.

Dünyanın dört bir yanında hala yaygın bir şekilde gerçek olduğu düşünülen bu efsane; gazetelerde, dergilerde ve çeşitli mecralarda yer aldı. İnsanlar asıl kaynağını kontrol etmeden bu efsaneye inandı ve belki de hala inanmaya devam ediyor. Rudolph Fentz, herkesin inanmak isteyeceği bir hikaye olarak tarihteki yerini almış bulunuyor.