• Nisan 5, 2023

Sentineller: Dünya’nın en izole kasabası

Sentineller: Dünya’nın en izole kasabası

Yabancılarla her türlü teması reddeden Sentineller yani Sentinel kabilesi, saklandıkları ormanlarla kaplı bir adada yaşıyor. Sentinela Norte Adası, Hint Okyanusu’ndaki Bengal Körfezi’nde Andaman takımadasında bulunuyor. Dünya üzerindeki en izole insan topluluklarından biri olan Sentineller’i yakından tanıyalım.

Burada yaşayan halk dünyanın en düşmanca halkı olarak kabul ediliyor ancak bir sebebi var. Sentineller nesli tükenmekte olan bir halk ve sayılarının 40 ile 250 kişi olduğu tahmin ediliyor. Bu nedenle kendi kültürlerini korumak ve gelecek nesillere aktarmak için saldırgan davranıyorlar.

1947’den itibaren Hindistan yönetiminde olan bu adaya girişler, kabilenin bu saldırgan tavrı sebebi ile 1996 yılında yasaklandı. Daha önce yaşanan kötü deneyimlerden dolayı kimsenin yanlışlıkla adaya gitmemesi için de çevredeki sularda devriyeler geziyor.

İlk olarak 1977 yılında İngiliz John Ritchie, adanın çevresindeki mercanlardan yansıyan ışıkları gördü ve büyülendi. Ritchie adanın bu şekilde izole olmuş bir halkla dolu olduğunu asla tahmin etmiyordu. Öyle ki herhangi bir yabancı adaya girmeye çalıştığında isyan çıkaran halk ancak yönetimlerin belirli politikaları sayesinde durdurulabiliyor. Buna karşın tamamen temassız olduklarını söyleyemeyiz; Ritchie’nin keşfinden sonraki 200 yılda yabancılar adayı birkaç kez ziyaret etti ancak her iki taraf için de bu ziyaretler kötü sonuçlandı.

Sentinelliler kimlerdir?

Sentineller; avlanarak, balık tutarak ve yabani bitkileri tüketerek hayatta kalan avcı-toplayıcı bir kabile. Konuştukları dili henüz bilmiyoruz ve kendilerine en yakın coğrafi halkın konuştuğu dil ile bile uyumlu değil. Halkın henüz taş devrinde olduğu düşünülüyor çünkü tarımsal uygulamalara ya da ateş yakma yöntemlerine dair herhangi bir kanıt yok.

1986 yılında adada mahsur kalan bir adamın günler sonra cesedi oklarla dolu ve başı kesilmiş bir şekilde bulundu. Bu olay ilk ve son değildi.

2004 yılında Hint Okyanusu’nu vuran deprem ve tsunami öncesi Sentinela Norte Adası, 72 metrekare bir alandaydı. Deprem, adanın düzenini bozdu ve geniş mercan resifleri ortaya çıkardı. Bununla birlikte Hindistan hükümeti bir yardım heyeti gönderdi ancak helikopter taş ve oklar ile karşılandı.

Sentinel halkının olayları bununla da sınırlı değildi. Amerikalı bir iş insanı bu yasağı çiğnemeye çalıştı ve başarısız oldu. Söylenilenlere göre henüz 27 yaşındaki John Allen Chau kabilenin saldırıları neticesinde hayatını kaybetti. John’u adaya bırakmaya giden balıkçılar adaya girer girmez oklarla vurulduğunu ve cesedinin sahile bırakıldığını söyledi. Oysa ki onun amacı insanların varlığından haberdar etmekti.

Vahşi bir halk olarak adlandırılan Sentinel halkının son vukuatı ise 2006 yılına dayanıyor. Alkollü balıkçıların yanlışlıkla adada durdukları ve sonrasında bir daha görülmedikleri biliniyor. Daha öncesinde Kuzey Sentinel’e girmeye cesaret eden birkaç maceracının acımasızca öldürüldükleri biliniyor. Çünkü adaya dair çok kısıtlı bilgiler var ve iletişim kurabilecek bir dile sahip değiller.

10. yüzyıldan beri süregelen bu söylemler sebebi ile Sentineller olarak adlandırılan bu insanlar bilinen en izole halk olarak anılıyor.