• Aralık 22, 2022

Yılda 100 kitap nasıl okunur?

Yılda 100 kitap nasıl okunur?

Yılda 100 kitap okumak biraz zorlayıcı gelse de başarmak kesinlikle mümkün. Özellikle yeni bir yıla girmeden önce kendinize böyle bir hedef koymak bütün sene güzel bir mücadele vermenizi sağlayabilir.

Yeni yıl hepimize yeni hedefler koymak için fırsat tanır; iyi bir insan olmak, daha çok okumak, daha çok gezmek, daha çok çalışmak gibi birçok başarı için taze planlar yapmamızı sağlar. Sonunda hepimiz tıpkı şu an yaptığımız gibi koca bir seneye göz atarız ve neler başarabildiğimizi görünce gururlanırız. Eğer gelecek sene sonunda bu hazzı yaşamak istiyorsan yeni yıl hedeflerinden birini “yılda 100 kitap okumak” olarak belirleyebilirsin.

Hedeflerin gerçekleşmesi için birinci önceliğimiz gerçekçi olup olmadığını sorgulamaktır. Eğer teorik olarak düşüneceksek yılda 100 kitap okumak mümkündür ancak pratik olarak biraz zorlayıcıdır. Bu, rakamsal olarak hayal edilemez gibi dursa da şöyle örnek verelim; Bill Gates yılda 50 kitap okuduğunu belirtmiştir. Buradan da anlaşılacağı üzere yaşadığımız hızlı hayatlar içinde yılda yüz kitap okumak haftada yaklaşık 2 kitap okumaya isabet ediyor.

Evet bu kadar kitap okumak biraz zor olabilir ancak size birazdan vereceğimiz ipuçları ve iyi bir planlama sayesinde üstesinden gelemeyeceğiniz hiçbir şey yok. İşleri kolaylaştırmak için süreci yönetmenize yarayacak birkaç tavsiye…


Planlama yapmak

Bir yolculuğa çıkmadan önce gününüzü nasıl geçireceğinizi planlarsınız değil mi? İşte kitap okuma yolculuğundan önce yapmanız gereken de bu. Çünkü 100 kitap okumayı başarmak istiyorsanız düzenli olmak ve ihmal etmemek epey önemli. Bunu yapmak için iyi bir plana ihtiyacınız olacak. Planlamanızı size hoş gelecek bir kağıt üzerine, telefonunuzda ya da kitap okumak için okuma listenizi ekleyebileceğiniz ve tik atarak daha fazla istek duyabileceğiniz uygulamalar ile hangi kitapları okumak istediğinizi listeleyebilirsiniz. Böylece kitap seçimi yaparken kaybedeceğiniz vakitten de tasarruf etmiş olursunuz. Ayrıca bu kitapları bir sıraya sokmalı ve günlük rutininizde kitap okumaya muhakkak yer ayırmalısınız.

Gerçekçi olmak

Eğer bu hedefe gerçekten ulaşmak istiyorsanız bunun kısa süreçte sonuç vermeyecek uzun bir maraton olduğunu kabullenmek gerekir. Bu nedenle gerçekçi olmayan hedefler belirlemek zaman içerisinde konudan uzaklaşmanıza ve pes etmenize sebep olabilir. Yılın ilk yarısında kendinize baskı uygulamayın ki bu zorluklar sizi yolunuzdan çevirmesin. Kendinize sene içinde de küçük hedefler koyarak ilerleyin ve daha küçük adımlarla sürece başlayın. Bir hevesle sınırlarınızı zorlamak yerine doğru hedefte kalarak sağlam ve emin adımlarla ilerlemek öncelikli tercihiniz olmalı.

Motivasyonu düzeltmek

Belki de şu an yazdıklarımızın arasından en önemli unsur, motivasyon. Çünkü bir şeyi neden yaptığını bilmek iyi bir güç kaynağıdır. Öyle ki başarmak, sınırları aşmak, kendini gerçekleştirmek ya da daha fazlasını yapabildiğini görmek için de “yeni yıl, yeni ben” motivasyonundan vazgeçmemeniz gerekiyor. Çünkü bazı zamanlar umutlarımızın daha yüksek olduğu dönemlerdir ve yukarıda da bahsettiğimiz gibi yeni yıl, yeni planlar yapmak için harika bir zamanlamadır. Süreç içinde bu durumdan vazgeçmemek için ayakları yere basan sağlam hedefler koyun ki okumak için motivasyonunuz artsın.

Dikkat dağıtıcı unsurlardan uzak durmak

Akıllı telefonlarda günlük en az 3 saat vakit geçirdiğimizi düşünürsek ne kadar zamanı bilinçsizce harcadığımız anlamak çok zor olmaz. Dikkatinizi dağıtan bu gibi unsurlardan uzak durmayı seçmek sizi maksimum potansiyelinize ulaştırmak için önemli adımlardan birisidir. Bu, sürekli kitap okumak ve kendini sosyal hayattan alıkoymak anlamına da gelmemeli. Öyle olursa 365 gün aynı planı yapmak zorlayabilir. Bunun yerine her gün zamanı nasıl harcadığınıza dikkat edebilir, telefonları molalarda kullanabilir ya da interneti de okumak için kullanabilirsiniz.

Sevdiğiniz kitapları okumak

Her zaman her hedefi birlikte başaramazsınız o nedenle yılda 100 okuma hedefi ile sevmediğim kitapları okuyacağım hedeflerini karıştırmayın. Çünkü yılda 100 kitap okumak için gerçekten zevk almak ve işi kolaylaştırmak gerekiyor. Zor kitapları ya da okumanız gerektiğini düşündüğünüz içerikler için kendinizi zorlamayın. Çapraz okuma yöntemi kullanarak da farklı kitapları aynı anda okuyabilir böylece okumayı daha zevkli ve verimli hale getirebilirsiniz.

Araştırmalar, insanların yüzde 64’ünün yeni yılda koydukları hedeflerden yalnızca bir ay içinde vazgeçtiklerini ispatlıyor. Bu nedenle isteğinizi sağlam bir zemine oturtmanız önemli. Ayrıca yılda 100 kitap okumak herkesin hedefi olacak diye bir kaide yok. Sadece bunu yapmak isteyenlerin işini kolaylaştırabilecek ipuçlarını yukarda listelediğimizi belirttik. Okumayı yalnızca boş zamanları değerlendirmek olarak gören kişiler bu hedefi başaramayabilir. Bu nedenle herkesin kendi hayatına uygun ve motive olacağı kadar kitap okumak için plan yapması daha iyi olacaktır. Eğer yılda 50 kitap okumak sizin için bir hedefse yine de bu söylediklerimizden faydalanmak işinize yarayacaktır.