• Aralık 1, 2022

NFT oyunlar hakkında bilmeniz gerekenler

NFT oyunlar hakkında bilmeniz gerekenler

NFT oyunlar 2022 yılının sonlarına yaklaşırken yine de trendler arasındaki yerini koruyor. Oyun geliştiricileri, oyuncuları, yayıncıları ve bununla birlikte büyük bir kitleyi etkileme gücüne sahip olan NFT oyunlar sektörün odağında yer alıyor. Peki oyun dünyasına yeni bir adım atmak isteyenlerin neler yapması gerekiyor?

NFT oyunların nasıl çalıştığına dair sizin için kaleme aldığımız bu içeriği okuyabilir ve ilk aşamada NFT oyunların ne olduğuna bakabilirsiniz. Bu tanımlardan yola çıkarak; NFT oyunlar, sahip olunabilecek dijital varlıklar, oyun içi öğeler, koleksiyonlar ve avatarların yer aldığı büyük bir sektördür diyebiliriz.

COVID-19 pandemisi ile birlikte herkesin evde olmasının da etkisiyle NFT oyunlarının popülaritesi bir hayli artış gösterdi. Üstelik sadece Türkiye’de değil Dünya genelinde var olan karantina şartları insanları yeni eğlence biçimleri aramaya itti. Bu sayede evden çıkmadan para kazanmak mümkün hale geldi ve “oyna-kazan” uygulamaları artış gösterdi. İnsanlar ilk başta bunun dolandırıcılık gibi bir şey olduğunu düşünse de kriptoyu daha iyi anlamak beraberinde NFT oyunlarının da daha iyi anlaşılmasını getirdi.

NFT oyunlarının yaygınlaşması sadece oyundan para kazananlar için değil oyun geliştiriciler için de bir gelir kapısı oldu. Bu sayede oyun geliştiricileri, oyunculardan giriş için ücret talep edebilecekleri gibi aynı zamanda oyun içinde satın alınan veya takas edilen varlıklardan da komisyon mantığında gelir elde etmeye başladı. Oyuncular ise oyun içinde satın aldıkları öğeleri satarak gelecekte yapılacak satışlar üzerinde de bir hak sahibi olabiliyor.

NFT oyun tasarlamak için öncelikle iyi bir ekibe ihtiyaç vardır. Bu ekip yazılımcılardan, tasarımcılardan ve kripto para uzmanlarından oluşmalıdır. NFT oyunları ancak farklı sektörden kişilerin bir araya gelmesi ile ortaya konulur. Çünkü geliştirilen oyun tek başına yeterli değildir. Ekipte oyunun blockhain altyapısına uygun bir şekilde sisteme entegre edilmesini sağlayacak uzman kişilerin olması zorunludur.

NFT oyunları yukarıda da belirttiğimiz gibi hala trend olmayı sürdürse de geleceğinin nasıl olacağını söylemek mümkün değildir. “Play to Earn” ve “Move to Earn” gibi oynayarak kazandıran uygulamalar geliştikçe türlerin daha da çoğalması bekleniyor. Bu tarz oyunlar kişinin geçimini sağlamak için yeterli olabileceği gibi belirli bir yatırım yapmayı da gerektiriyor. Üstelik her zaman kaybetme riskinin olduğu bazı oyunlar da mevcut. Ancak şu an pasif gelir olarak kullanılabiliyor. Bazı ülkelerde sadece bu oyunlardan kazandığı para ile hayatını sürdürebilen kişiler yok değil ancak bu sürecin detaylı bir şekilde araştırılması ve ona göre karar verilmesi gerekiyor.


NFT’ler hakkında bilmeniz gereken özellikler ise şunlardır:

  • NFT’ler gerçek dünya öğelerini temsil eden dijital varlıklardır.
  • NFT’ler Türkçede “fikri mülkiyet tapusu” olarak kullanılır ve bireylerin kimliklerini temsil eder.
  • NFT’ler bir blok zincirinde bulunur ve kopyalanamaz.
  • NFT’ler maddi varlıkların tokenleştirilmesini ifade eder ve dolandırıcılık olasılığını azaltır.
  • NFT pazar yerlerinden alınır ve satılır. Bunun için bir dijital cüzdana ihtiyaç duyar ve belirlenen kripto para birimine dönüştürülebilir.
  • En bilinen pazar yerleri; Opensea, Rarible, Nift Gateway ve Mintable’dır.