• Aralık 12, 2022

Bateri çalabilen insansı robot mu?

Bateri çalabilen insansı robot mu?

Ağustos 2022’de Xiaomi, CyberOne adını verdiği insansı robot hakkında bir video yayınlayarak prototipini tanıtmıştı. O dönem Tesla’nın Optimus’u ile kıyaslandı ve birçok kişi tarafından merak edildi. Şirket, şimdi de CyberOne’un yeteneklerini göstermek için ona bateri çalmayı öğretti.

İnsansı robotlar son günlerin en merak edilen teknolojik aletleri ve teknoloji devleri tarafından sürekli geliştirilmeye devam ediyor. Mühendisler için bir tutku olan insansı robotlar, ilerleyen günlerde herkesin evinde var olacak gibi görünse de henüz sosyal becerileri öğrenmek konusunda yeterli değil. İnsan dünyasına uyum sağlamak ve hayatımızın bir parçası olmak için daha fazla bilgiye ihtiyaçları var gibi görünüyor.

Çin merkezli teknoloji şirketi olan Xiaomi de ticari bir amaç gütmese de tanıttığı robot ile bir hayli ilgi çekmeyi başardı. İnsansı hareketler yapma becerisiyle öne sürülen CyberOne, 1.77 metre boyunda ve 52 kilogram ağırlığında. 21 ekleme sahip ve OLED ekrandan oluşan bir yüzü bulunmakta. 3D görme işlevi sayesinde gelişmiş bir görme yetisi bulunuyor ve 42 farklı insan duygusunu anlayabiliyor. Bunun yanı sıra 3.6 km/s hızla hareket edebiliyor ve bu bir insansı robot için oldukça önemli.

Neredeyse gerçek zamanlı bir tepki hızına sahip olan CyberOne şimdi de müzikal yeteneklerini sergilediği bir video ile yeniden gündeme geldi. “İnsan hareketlerini tam olarak simüle etmesine izin veren” bu teknoloji sayesinde davul çalmayı öğrendi. Üç adımda davul çalmayı öğrenen robot, öncelikle müzik enstrümanı dijital arayüzü MIDI (musical instrument digital interface) ile vuruşları öğrendi ve ritimleri otomatik olarak ayrıştırdı. Ardından hareket kitapçığını kullanarak tambur sekansıyla uyumlu bir hareket yörüngesi oluşturdu. Son olarak da robotun gövdesi, tüm vücut denetleyicisi aracılığıyla her hareketi tamamlaması için kontrol edildi.


Mühendisler ise tüm ses dosyalarını nasıl harekete dönüştürebileceğine dair bir tablo meydana getirdi. Burada hangi enstrümanın çalındığı ne kadar yüksek sesle ve ne kadar süre çalınması gerektiği gibi bilgiler yer alıyordu. Henüz bir baterist gibi hareket ede3mese de CyberOne, talimatları koordine bir şekilde uygulamayı başardı.

İnsanlar için bile zor olan bateri çalma becerisi, zaman içinde öğrenilmesi gereken bir uygulamadır. Üstelik insansı robotlar normal botlardan daha farklıdır ve doğal hareketleri taklit etmek üzerine yapılandırılmıştır. Ancak gerçek dünya çoğu zaman teoride mümkün olsa da pratikte taklit edilmesi zor işlevler içerir. Bunun için insansı robotların özel bir eğitime ihtiyacı vardır. Davul çalmak gibi bir beceriye sahip olan insansı robot, çevresindeki nesnelerle etkileşim kurabilir ve karmaşık görevleri daha hızlı bir şekilde yerine getirilebilir hale gelecektir.

Xiaomi Roboticks Lab’de donanım mühendisi olan Zeyu Ren konu ile ilgili “İkinci nesil CyberOne üzerinde çalışıyoruz. İlerleyen zamanlarda hareket ve manipülasyon yeteneğini daha da geliştirmeyi temenni ediyoruz.” dedi.

Xiaomi, Ceyberone’a 100.000 dolar paha biçmişti ancak seri üretime geçme amaçları olmadığını da eklemişlerdi. Buna rağmen robota daha fazla sensör ekleyerek daha fazla serbestlik kazandıracaklarını da söylemeden geçmediler.

Davul çalan robotlar ilk olarak Almanya’da ortaya çıkmıştı. Compressorhead adında 4 adet robottan oluşan bir müzik grubu olsa dahi CyberOne, bu beceri doğrultusunda eğitilen ilk tam ölçekli insansı biyonik robot olmayı başardı.

Görsel Kaynak: İEEE