• Ocak 31, 2023

Biyonik aletlerin mücadelesi: Cybathlon

Biyonik aletlerin mücadelesi: Cybathlon

Cybathlon, insanların biyonik aletler ve teknolojilerle iç içe yarıştığı bir yarışma. İlk kez 2016 yılında İsviçre’de düzenlenen bu yarışma dünya çapında düzenlemeye devam etmekte. Çeşitli ülkelerde düzenlenen Cybathlon, 2018 yılında Japonya’da 2019 yılında ise Birleşik Krallık’ta düzenlendi.

Yarışmanın asıl amacı biyonik teknolojilerin gelişimini hızlandırmak ve insanların bu teknolojileri nasıl kullanabileceklerini göstermektir. Ayrıca bu yarışmalar biyonik teknolojilerin gelişimine yönelik çalışmaları teşvik etmesi açısından da önem taşımaktadır.

İnsanlar çeşitli sebeplerden dolayı kaybolan uzuvlarını geri getirmek için yüzyıllardır çalışıyor. Hepimizin bir engelli adayı olduğunu düşünürsek bu çalışmalar dünya çapında büyük önem arz ediyor.

Öyle ki teknolojinin hızlı gelişimini de göz önüne alırsak insanlara işlerini geri kazandırmak veya engellilerin yaşamlarını kolaylaştırmak eskisi kadar zor değil. Bu hem bir özgürlük aracı hem de insanların kendini yenilemesi için büyük bir fırsat.

İşte siber uzuvlar tam da bu noktada karşımıza çıkıyor.

Siber uzuv teknolojisi, insan vücudunun doğal ekstremite sistemlerini taklit eden ve onları tamamlayan teknolojik sistemlerdir. Bu teknoloji sayesinde insanlar hareket kabiliyetlerini geri kazanıyor ve yeteneklerini arttırabiliyor. Örneğin biyonik bir bacak, doğal bacak sisteminin bir tamamlayıcısı olarak görev yapıyor ve yürüme eylemini gerçekleştirmeyi sağlıyor.

Biyonik teknolojiler, biyolojik ve makine yapılarını bir araya getirerek hayatımızın birçok alanında kolaylık sağlayan araçlar meydana getirebiliyor. Bunlar tıbbi uygulamalarda kullanılabileceği gibi ziraat, tarım, havacılık gibi endüstriyel alanlarda da kullanılıyor. Lakin günümüzde en önemlisi Cybathlon alanındaki teknolojiler diyebiliriz.

Cybathlon yukarıda bahsettiğimiz üzere engellilerin bir zamanlar “imkansız” olarak adlandırdığı görevleri yerine getirmelerini sağlayan uluslararası bir yarışmadan çok daha fazlası.

Elektrikli Kol Protezi (ARM), Elektrikli Bacak Protezi (LEG), Elektrikli Dış İskelet (EXO) Elektrikli Tekerlekli Sandalye (WHL), Fonksiyonel Elektriksel Stimülasyon (FES) Bisikleti, Beyin-Bilgisayar Arayüzü (BCI) olarak altı kategoride yarışlar içeren Cybathlon, yardımcı cihazların yeteneklerinin engelleri nasıl ortadan kaldırabileceğini gösteren bir platform. Ayrıca teknolojileri üreten geliştiriciler için de bir vitrin.

Protezlerin kullanımı oldukça eskiye dayanan bir yöntem. Mısır’da yaklaşık 3.000 yıllık tahta ayak parmağının keşfedilmesi ve İtalya’da 2.300 yaşındaki bronz ayağın bulunması bize milattan önce protezlerin kullanıldığını kanıtlıyordu.

Ancak eski kökenine rağmen yapay uzuvlar bin yıl boyunca nerdeyse hiç değişmeden ve gelişmeden kullanıldı. Ta ki 19. yüzyıla kadar. İlk mekanik protezi duyuran bilim insanları İkinci Dünya Savaşı sonrasında mekanik protezlerin çıkmasını sağladı.

Günümüzde ise bilim insanları sadece hareketleri değil aynı zamanda dokunarak nesneleri tanımayı sağlayan ya da düşünerek hareket etmeyi mümkün kılan nörobiyonik protezler yeni yeni geliştiriliyor.

Bu heyecan verici teknoloji hala genç ve önünde kat etmesi gereken uzun bir yol var. Ancak buna karşın yolun sonunda başarının olduğu bir gerçek.

Yardımcı teknolojilerin gelişimi büyük bir hızla devam ediyor. Gelecekte bizi hangi teknolojilerin beklediğini henüz bilemesek de teknolojinin ticari olarak uygun hale gelmesi için biraz beklememiz gerekiyor. 2050 yılına kadar Musk’ın Neurolink’i ve diğer bilim kurgu fantezileri gerçek olabilir. Gelecek ne getirirse getirsin, dünyayı daha iyi bir yer yapacak olan teknolojilerin herkes tarafından kullanılabilir hale getirilmesi heyecan verici olacak.