• Mayıs 3, 2023

Robotlar hangi meslekleri otomatikleştirebilir?

Robotlar hangi meslekleri otomatikleştirebilir?

Otomasyon sistemleri ve robotlar, teknolojinin gelişmesi ile birlikte pek çok sektörde kullanılmaya başladı. Neredeyse 30 yıldır “gelecekte yok olacak meslekler” altında birçok makale paylaşıldı. Tüm bu varsayımların gitgide gerçek olduğu günümüzde ise robotlar; iş gücü maliyetlerini düşürmek, iş gücüne olan ihtiyacı azaltmak ve üretkenliği arttırmak gibi birçok sebepten dolayı tercih edilebilir hale geldi.

Haliyle insanlar senelerdir endişelendikleri bir konu olan “robotlar bizi işimizden edecek mi?” sorusunu düşünmeye başladı. Bu doğrultuda henüz yolun başında olan ve meslek seçimi yapmayan adaylar da biraz da olsa geleceği öngörmek ve daha doğru tercihler yapabilmek için otomasyonun geleceğini yani robotların ilerleyen zamanlarda hangi meslekleri otomatikleştirebileceğini düşünmeye başladı. Öyleyse evrensel bir sorun haline gelen bu konunun detaylarına birlikte bakalım.

Gelecekte yok olacak meslekler

Aslında mesleklerin yok olması onların tamamen ortadan kalkması demek. Ancak robotik teknolojiler ya da yapay zeka onları ortadan kaldırmayacak sadece şekillerini değiştirecek. İnsanlar yapay zekayı komuta eden bir konumda yer alacak ve yapay zekayı daha çok bir yardımcı gibi kullanacak. Özellikle rutin ve tekrarlayan işleri insanların elinden alarak işlerin çok daha hızlı bir sürede tamamlanmasını sağlayacak.

Robotiğin ve otomasyonun yeteneklerinin bu denli artması karmaşık işleri başarılı bir şekilde yapabilmesini de sağladı. Bu nedenle otomatikleştirilebilecek mesleklerin sayısı da giderek artıyor. Peki hangi meslekler gelecekte yok olabilir ya da daha doğru bir deyişle, robotlar hangi meslekleri otomatikleştirebilir?

İlk akla gelen fabrika işçileri oluyor. Çünkü fabrikalarda kullanılan robotlar, yukarıda da belirttiğimiz gibi tekrarlayan işleri hızlı ve hatasız bir şekilde yapabiliyor. Bununla birlikte insanların yapamadığı karmaşık işleri de yapabiliyor. Örneğin birçok fabrikada robotlar; parça montajı, kaynak vb. insan gücü gerektiren işleri otomatik bir şekilde yerine getirebiliyor.

Bir diğer otomatikleştirilebilecek meslek ise bankacılık olarak karşımıza çıkıyor. Bankacılık; müşteri hizmetleri, para çekmek ya da hesap açma gibi işlemlerde robotlar halihazırda kullanılıyor. Bu robotlar hem müşterilerin isteklerini yerine getiriyor hem de sorularını yanıtlayan chatbotlar sayesinde müşteri temsilcilerinin yerini doldurabiliyorlar.

robotlar

Diğer bir örnek ise lojistik sektörü. Özellikle depo ve paketleme işleminde robotlar büyük bir fark yaratıyor. Robotlar malzemeleri taşımak, depolamak ve paketlemek için fazlasıyla tercih ediliyor. Bu sayede hem kısa sürede işler tamamlanıyor hem de iş gücü maliyetleri düşüyor.

Elbette robotların otomatikleştireceği meslekler bunlarla da sınırlı değil. Örneğin; müşteri temsilcileri veri girişi yapanlar, muhasebeciler, stok takipçileri, çağrı merkezi çalışanları hatta avukatlar ve doktorların bazı görevleri de otomatikleştirilerek daha verimli bir şekilde yapılabilir hale gelecek.

Ayrıca üretim hatlarında çalışan işçilerin yerini de robotlar alabilir ve otonom araçların kullanılması ile operatör ihtiyacı ortadan kalkabilir. Bunun yanı sıra tarım sektöründe hasat, sulama, gübreleme işlemi yapabilir veya güvenlik sektöründe de güvenlik kontrolü yapay zekanın da desteği ile eskiye nazaran çok daha kaliteli bir şekilde gerçekleştirilebilir.

robotlar

Görüldüğü üzere robotlar, yukarıda belirtilen alanların yanı sıra sağlık sektörü, turizm, basın-yayın, temizlik, güvenlik, inşaat vb. alanlarda da kullanılmaya açıklar. Evet belki bu mesleklerin otomatikleştirilmesi insan gücünü azaltabilir ancak yeni meslek alanlarını da beraberinde getirebilir. İş hayatında ciddi bir dönüşüme sebep olacak robotların kullanılması otomasyona hazırlıklı olmayı ve bu değişimin içinde yer almayı da gerektirir.

Sonuç itibarıyla otomasyon ve robotlar birçok mesleği otomatikleştirebilir. Bu nedenle gelecekteki iş dünyasına karşı bilinçli olmak ve teknolojinin gelişmelerini takip ederek yeni iş alanlarına odaklanmak doğru bir seçenek olabilir.