• Nisan 3, 2023

Üretimde kullanılan 5 robotik teknoloji

Üretimde kullanılan 5 robotik teknoloji

Robotik teknoloji oldukça yakın bir sürede büyük bir gelişim gösterdi. Özellikle imalat endüstrisinin çehresini değiştiren bu oluşum sayesinde insan çabalarına katkıda bulunuldu ve bu da üretimde büyük bir fark yarattı.

Hem bilgisayar hem de mühendislik alanını ilgilendiren bu teknoloji; bir robotu inşa etmek, bakımını gerçekleştirmek, verimli bir şekilde çalıştırmakla ilgilidir. Robotik ve otomasyondaki hızlı teknolojik gelişmeler, imalat sektörünün üretim süreçlerinde robot mühendisliğini aktif bir şekilde kullanmasını sağladı. Endüstriyel robotlar, görevleri hassas bir şekilde yerine getirmek ve tekrarlamak açısından yüksek bir performans sergiliyor. Ayrıca robotlar bir insan için tehlikeli olan ortamlarda çalışabilmesi ile iş ortamlarının güvenliğini de sağlayabiliyor.

Bu sayede çalışma ortamının koşullarını iyileştirmenin yanı sıra üreticilerin daha az maliyetle daha fazla çıktı alabilmesini sağlıyor. Endüstriyel robotların çeşitli avantajları, fabrika verimliliğini ve karlılığı arttırmak için üretim hattına farklı tipte endüstriyel robotları entegre etmeye davet ediyor.

robotik teknoloji

Eklemli robotlar: Endüstriyel robotlar arasında en çok tercih edilen robotlardan birisidir. Burada özellikle “robot kol” kullanılır ve bu kol insan koluna benzer. Robotun hareketlerini desteklemek için insanın kas ve iskelet sistemini taklit eder. En önemli yönü yapısal olarak esnek olmasıdır. Sektörde birkaç tür eklemli robot vardır. Ancak hepsi mühendislik aletlerine güç sağlamak için kullanılabilir. Hızlıdır, geniş bir çalışma alanına sahiptir ve çoklu hizalama işlemlerinde başarılıdır.

Kartezyen robotlar: Bu tür robotlar, doğrusal ya da portal robotlar olarak da adlandırılır ve dikdörtgen bir konfigürasyona sahiptir. Üç hareket ekseni etrafında robotu hareket ettiren eklemler bulunur ve bunlar “ileri, geri ve yukarı” hareketini sağlar. Kartezyen robotlar esneklik sundukları için belirli uygulama ihtiyaçlarına hizmet ederler. Yüksek hız, tekrarlanabilirlik ve geniş çalışma alanı açısından avantajlıdır.

Delta robotlar: Paralel manipülatör ya da paralel robotlar olarak da adlandırılan delta robotlar, robotların programlanmasında kullanıldığı için imalat endüstrisi için önemi büyüktür. Bu tür robotlar öngörülebilen hareketleri sağlamak için bilgisayarlaştırılmış seri zincirlerden faydalanır. Paralel bir şekilde hareket edebildiği için manipüle edilebilen ağır aktüatörlere sahip olan delta robotlar, hafif ve yüksek hassasiyetle görevleri yerine getirebilir. Yüksek operasyonel doğruluk ve çok yüksek hız göstermesi açısından avantajlıdır.

robotik teknoloji

Kutup robotlar: Polar robotlar ya da küresel robotlar olarak da adlandırılan bu robot türleri, kutupsal koordinat sistemi oluştururlar ve küresel bir çalışma zarfına sahiptir. Bu robotlar dönen bir şafta üzerine uzanabilir ve uzayan döner bir kola da sahiptir. Ancak kolun erişimi alan içinde sınırlıdır. Bunun yanı sıra her yere ulaşabilir, engelleri atlatabilir büyük bir iş hacmi ile çalışabilir ve daha az zemin alanı gerektirir.

Silindirik robotlar: Bu robotlar, dönen bir şaft ve dikey olarak kayarak hareket edilen bir kol ile silindirik bir çalışma alanına sahip. Bu sayede dikey eksen etrafında dönebilen doğrusal hareket sergileyebilen bir kullanım sağlar. Kol ucunun kompakt tasarımı robotun dar alanlara ulaşmasını sağlayarak hızını ve tekrarlanabilirlik potansiyelini arttırır. Basit kurulum, basit kullanım, ulaşılabilirlik, daha az zemin alanı ve büyük yükler taşıması ile avantajlıdır.

Endüstriyel robotları ve otomasyonları işletmeler uygularken, operasyonlar için uygun robot tipini anlamak önemlidir. Robotik teknoloji yöntemleri ile üreticilerin gerçekten kar etmesi, daha fazla verimlilik alması ve hız kazanması için öncelikle robotun yük, yönlendirme, hız, hassasiyet, görev döngüsü, seyahat ve çevre gibi faktörlerin değerlendirilmesi gerekir. Bunun için önde gelen robot şirketlerinden ve müşterilerinin özel ihtiyaçlarını karşılamak için çözüm sunan kuruluşlardan destek alabilirsiniz.