• Mayıs 2, 2023

Histeri ne demek?

Histeri ne demek?

Histeri ne demek diye düşünüyorsanız doğru yerdesiniz çünkü histeri, tarih boyunca yanlış anlaşılmış bir terim. Bir psikolojik rahatsızlık olan histeri, kadın rahmi ile nasıl bir alakası olabileceği düşünülerek epey araştırılıyor.

Histeri nedir?

Histeri; çeşitli duygusal, motor ve psişik rahatsızlıkları içeren bir akıl sağlığı bozukluğudur. İsmi Latince’de “rahim” anlamına gelen “histeron” kelimesinden türemiştir. İlk olarak kadınlara atfedilen bu hastalık bir kişinin duruma uygun olmayan tepkiler verdiği, duygusal olarak aşırılık içeren davranışları olarak da tanımlanıyor. Yapılan son araştırmalar histerinin günümüzde gitgide azaldığını gösterse de bu onun tarihteki karanlık geçmişini yok etmiyor.

Eski Mısır zamanı dahil olmak üzere 19. yüzyılın sonlarına kadar kadın üreme organı yani rahimle alakalı bir hastalık olduğu düşünülen histeri, o dönemlerde o kadar sorun oluşturuyordu ki bu insanların cadı olduğu düşünülerek yakılıyordu. Hastalığın tıbbi geçmişi aslında Hippokrates’e kadar uzanıyor.

Dolaşan bir rahme sahip olduğu düşünülen kadınlar histerik olarak nitelendiriliyordu ve rahmin yukarı-aşağı hareketinin bu duruma sebep olduğu düşünülüyordu. Bunun için hamile kalmak ya da diyet yapmak gibi çeşitli yöntemler de uygulanıyordu. Hatta Hippokrates, şiddetli bir hapşuruğu da histerinin tedavisi olarak görüyordu. Böylece rahim eski yerine oturabilir ve dolaşması durabilirdi.

histeri

İlk başta da bahsettiğimiz gibi Orta Çağ döneminde ise histeri hastalığına sahip birçok kadının cadı olduğuna inanılıyor ve mahkemelerde yargılanıyorlardı. Hastalıkta meydana gelen duygusal dengesizlikler, tam felç, titreme, konuşma kaybı, kusma, hıçkırma eylemleri de bu düşüncelere eşlik ediyordu.

Bu inanış 1960’lı yıllara kadar devam etti. Anatomist Thomas Willis sonunda histerinin rahim kaynaklı değil beyinden kaynaklanan bir sorun olduğu sonucuna ulaştı. Bu sebeple erkekleri de etkileyebileceği fikri ortaya çıkmış oldu. Histerik nevroz terimi, ilk olarak 1968 yılında doğru bir şekilde tanımlandı. Psikanaliz alanının oluşmasında bir öncü niteliği taşıyan histeri rahatsızlığı, ilk olarak hipnoz ile tedavi edilmeye çalışıldı.

Öyle ki Sigmund Freud’un da aralarında yer aldığı çeşitli bilim insanları da tedavi yöntemleri denedi. Freud’un üzerinde çalıştığı histeri rahatsızlığı yaşayan Anna O, “konuşma tedavisi” yani günümüzdeki konuşma terapisi sayesinde hastalığın büyük ölçüde azaldığını fark etti. Freud ve çalışma arkadaşı Carl Jung aynı zamanda histeriden şikayetçi olan başka birini daha bu şekilde tedavi etti ve bu sayede psikanalitik bir yaklaşım doğmuş oldu.

Histeri nedenleri

Bu rahatsızlığın teşhisinin konulması için kişinin mutlaka bir uzmandan faydalanması gerekiyor bu nedenle biz daha çok histerinin nedenlerine odaklanacağız. Histeri ne demek diye merak edenlerin zamanla düşüncelerinin değişmesi sayesinde histerinin asıl sebebinin psikolojik nitelikte olduğu kabul edildi.

Bu sorunlara genel olarak bir travmanın sebep olduğu biliniyor. Bu bir doğal afet ya da çocuklukta yaşanan kötü bir olay olabilir ancak bazen bedensel süreçler düşük ağrı eşiğinin bir araya gelmesinden de kaynaklanıyor olabilir.

Histeri; bilişsel davranışçı terapi, diyalektik davranışçı terapi, EMDR, farkındalık temelli terapi gibi çeşitli yöntemlerle tedavi edilebiliyor. Eğer teşhis aldıysanız size yardımcı olabilecek bazı ipuçlarımız olacak. Bunlar; dikkat egzersizi yapmak, nefes çalışmalarına katılmak, günlük tutmak, fiziksel aktivitelerde bulunmak, iyi ve tutarlı bir uyku programı oluşturmak şeklinde sıralanabilir.

Günümüzde önemli bir hastalık olan histeri konusunda mutlaka bir doktora danışılması gerektiğini unutmayalım. Bu içeriğin yalnızca “histeri ne demek?” sorusunu merak edenler için hazırlandığını ve hastalığın tarihsel süreci hakkında bilgi vermek amacıyla yazıldığını unutmayalım.