• Kasım 28, 2022

WhatsApp ”çevrimiçi gizleme” nasıl yapılır?

WhatsApp ”çevrimiçi gizleme” nasıl yapılır?

Yıllardır herkesin beklediği özelliklerden birisi WhatsApp “çevrimiçi gizleme” özelliği nihayet kullanıma sunuldu. Önce bat sürümde denenen sonra tüm kullanıcılara açılan özellik bekleyenleri epey sevindirdi. Gelin telefonlarımızda bu özelliği nasıl aktif hale getirebileceğimize bir bakalım.

Meta çatı şirketi altında olan günümüzün en popüler anlık mesajlaşma uygulaması “WhatsApp” bu kadar çok kullanıldığı için bazı sorunları da beraberinde getiriyordu. Çevrimiçi olan kişiler birbirlerine “neden bana yazmadın?” şeklinde sitemde bulunuyor veya çevrimiçi olmamak adına uygulama içinde gezilemiyordu. Üstelik durum paylaşma özelliğinden sonra neredeyse bir sosyal medya aracı gibi görev gören WhatsApp en çok Çevrimiçi gizleme özelliğine ihtiyaç duyuyordu.

Bunun sonucunda insanların yıllardır beklediği ve aylardır üzerine konuştuğu bu özellik yayınlandı. İlk olarak uygulamanın Beta 2.22.20.9 sürümünde karşılaştığımız özellik şu an herkes için kullanılabilir durumda. Artık iOS ve Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda WhatsApp’ı rahatlıkla kullanabileceksiniz.

Nasıl yapılır?

WhatsApp > Ayarlar > Gizlilik > Son Görülme ve Çevrimiçi > Seçimi Tamamla > Bitti


Gördüğünüz üzere bu ayarları yapmak çok basit ancak merak edenler için detaylı bir şekilde anlatalım.

Öncelikle WhatsApp mobil ya da WhatsApp Web uygulamasını açın. Her ikisinde yaptığınız işlemler kullandığınız numara üzerinde geçerli olacak ve hesabınızın açık olduğu diğer cihazlarda da uygulanacaktır.

WhatsApp mobil kullanıyorsanız ekranın alt kısmında yer alan araç çubuğundan “Ayarlar” sekmesine dokunun. Eğer masaüstü uygulamadaysanız sohbet panelinin üstünde bulunan üç noktadan yine “Ayarlar” sekmesine geçiş yapın.

Burada yer alan “Gizlilik” sekmesinde karşınıza çıkan seçeneklerden “Son Görülme ve Çevrimiçi” bilgisine dokunun. “Çevrimiçi olduğumuz kimler görebilir?” başlığı altındaki “Herkes” ya da “Son Görülme Bilgisiyle Aynı” seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Son görülme ile ilgili ayarlarınızı da yine aynı sayfadan kolaylıkla yapabilirsiniz.

Ancak unutmayın eğer bu seçeneği kapatırsanız sizler de karşıdaki insanların çevrimiçi olduğunuz göremeyeceksiniz.

Peki bu özellik kullanılmadan önce insanlar çevrimiçi olduklarını gizlemek için ne yapıyorlardı sizce? Hemen cevaplayalım. Mobil veriyi kapatıp WhatsApp uygulamasını açtığınız zaman çevrimiçi görünmüyorsunuz. Böylece istediğiniz kişiye cevap verip uygulamadan çıkabiliyorsunuz. Sonrasında internet bağlantısını tekrar açtığınızda bu mesaj kişiye ulaşmış oluyor ancak sizin çevrimiçi olduğunuz kimse tarafından görülemiyor.

Bu özellik çoğu zaman tercih edilse de pratik ve kullanışlı değil. Zaten anlık bir yöntem olduğu için uygulamaya tekrar girdiğiniz an çevrimiçi görülmekten kaçamıyorsunuz.

Her an ulaşılabilir olmaktan sıkıldıysanız, o an görmek istemediğiniz mesajlardan kaçmanı gerekiyorsa, birine cevap vermezseniz ayıp olacağını düşünüyorsanız ya da izin günlerinizde bile yöneticiniz tarafından “çevrimiçi” olduğunuz için rahatsız ediliyorsanız WhatsApp çevrimiçi gizleme özelliğini kullanabilirsiniz.

Neredeyse 1 dakikada yapabileceğiniz bu basit işlemler hayatınızı belki de kökünden değiştirecek ve ihtiyacınız olan rahatlığı size kazandıracak yegane unsurdur. Denemeye değer. 😊