• Aralık 9, 2022

Dinozorların nesli “en iyi dönemlerinde” tükendi

Dinozorların nesli “en iyi dönemlerinde” tükendi

Yeni bir araştırma, dinozorların nesli ile ilgili çarpıcı bir bilgi elde etti ve dinozorların neslinin sanıldığının aksine “en iyi dönemlerinde” tükendiğini ortaya koydu.

Dinozor tarihinde önemli bir dönüm noktası olan araştırma, onlar hakkındaki varsayımları tamamen değiştirme gücüne sahip. Dinozorların gök taşı çarpması öncesinde nesillerinin yok olmaya yakın olduğu ve bu nedenle gök taşı ile birlikte nesillerinin tükendiği zannediliyordu. Şayet bu, araştırmacılar için önemli bir çıkış noktasıydı. Çünkü gök taşının çarpması diğer canlıların neslinin tükenmesine sebep olmamıştı ve dinozorların yok olmasının bir sebebi olmalıydı.

Memeliler ve diğer hayvanlar hayatta kalırken karada yaşayan dinozorların nesli, gök taşı ile birlikte son bulmuştu. Paleontologlar bu gizemi yıllardır çözmeye çalışıyordu. Çünkü dinozorlar o güne kadar uzun süredir varlıklarını sürdürmüştü. Diğer canlıların hayatının gök taşı çarpmasından sonra da devam ediyor olması dinozorların bu dönemde daha az bir nüfusa sahip olduğunu düşündürüyordu.

Yapılan bu araştırma ise bu kanının aksine dinozorların bu darbeyi en iyi dönemlerinde aldığını söylüyor. Şaşırtıcı sonuçlar yüzlerce fosili inceleyerek elde edildi.

Paleontolog ve ekologlardan oluşan uluslararası ekip, Kuzey Amerika’dan 1600 fosil kaydını inceleyerek araştırmaya başladı. Yanı sıra Kretase ve Paleojen döneminde karada ve suda yaşayan canlıların besin zincirlerini ve ekolojik yaşam alanlarını modellediler.

Çalışmanın sonuçlarını inceleyen bilim insanları bugüne kadar düşünülen teorinin aslında gerçek olmadığını tespit ettiler. Onlara göre, dinozorların nesli gök taşı çarpması öncesinde tükenmiyordu; aksine dinozorlar en parlak dönemlerindeydi ve büyümeye devam ediyordu.

Peki ya dinozorların nesli neden tükendi?

Dinozorlarla aynı dönemde birçok memeli hayvan yaşıyordu. Araştırma sonuçları elde ettikleri bilgilerin yanında o dönemdeki diğer hayvanların adaptasyon süreçlerini de inceledi. Memelilerin çevrelerine uyum sağlamak adına beslenme düzenlerini çeşitlendirdiklerini ve ekosistemlerin daha önemli bileşenleri haline geldiğini keşfetti.


Dinozorlara bakıldığında ise oldukça sabit bir düzen ve yerleşim görünüyordu. Bu da dinozorların hayatta kalmasını zorlaştırdı ve diğer canlılar için ise bir fırsat yaratmış oldu.

İspanyada bulunan Vigo Üniversitesi’nden baş yazar Dr. Alfio Chiarenza, “Görünen o ki son dinozorların istikrarlı ekolojisi, zamanın ekolojik kurallarını bir anda değiştiren gök taşı çarpması sonucunda hayatta kalmalarını aslında engelledi.” dedi.

Bu durumda gök taşının sebep olduğu radikal ve ani yıkımla dinozorlardan daha iyi mücadele edebilen diğer canlılar, onların hayatta kalmasına yardımcı oldu. Ayrıca dinozorların yok olması onlar için bir fayda sağladı ve geride kalan boşluklara yerleşmelerine sebebiyet verdi.

Araştırma, bilimsel dergi Science Advances dergisinde yayınlandı.