• Aralık 5, 2022

Ördeğe benzeyen bir dinozor türü keşfedildi

Ördeğe benzeyen bir dinozor türü keşfedildi

Bilim insanları yaklaşık 71 milyon yıl önce yaşamış olan ördeğe benzeyen bir dinozor türü keşfetti. Görünen o ki bu dinozorlar, su altına dalmak ve avlanmak için aerodinamik bir vücuda sahipti.

Natovenator Polydontus (çok dişli yüzen avcı) adındaki dinozorun milyonlarca yıl önce Moğolistan’da yaşadığı düşünülüyor. Her uzuvda üç ayak parmağı ve pençeler olan dinozor aynı zamanda dalış kuşları ya da penguenlerdeki gibi aeorodinamik kaburgalara da sahip. Communications Biology adlı bilimsel dergide yayınlanan bulgular, daha önce kuş olmayan (non-avian) dinozorlarda keşfedilmemiş bilgiler içeriyor. Çünkü daha önce uçmayan iki ayakla dinozor fosillerinde böyle bir vücut tipine rastlanmamıştı.

Bulgular, Moğolistan’ın Umnugobi şehrinde bulunan kafatası, omurga, bir ön ayak ve iki arka ayaktan oluşan fosil kalıntı örnekleri incelenerek oluşturuldu. Yapılan analizler bu dinozorun hem karada hem de suda yaşayan bir canlı olduğunu ortaya koydu. Bilim insanları, onun bu özelliğinin çeşitli adaptasyonlar sağlamış olacağını düşünüyor. Buna göre Natovenator suda yüzerken sürükleme kuvvetini en aza indirebiliyordu.

Araştırmacılar, “Vücudun aeodinamik bir hale gelmesi yüzme esnasında bir takın avantajlar sağladığı için, bu özel kaburga biçimi onun yetenekli bir yüzücü olduğunu söylüyor. Kuş olmayan bir terapod dinozorda aerodinamik bir vücuda dair ilk ikna edici kanıt böylece elde edilmiş oluyor.” dedi.

dinozor türü
Görsel Kaynaklar: Twitter

Çalışma ayrıca dinozorun kaz gibi günümüz kuşlarına benzeyen uzun bir boynu ve alışılmadık derecede fazla dişe sahip olduğunu da ortaya koydu. Bunlar, dinozorun balık ya da böcekle beslendiğini de ortaya koyuyor.

Yanı sıra araştırmacılar bu hipotezlerini doğrulamak için mide içeriğinin fosil kalıntılarına ulaşmaları gerektiğini ve daha birçok kanıta ihtiyaç duyduklarını belirtiyor.


Yeni keşfedilen dinozor türü, daha önceki çalışmalar ışığında elde edilen bulgulara göre başka bir yaşam tarzına adapte olmuş gibi görünüyor. Hem suda hem de karada yaşayan benzer bir dinozor türü olan “halzkaraptor”la da yakından ilgili olabileceği düşünülüyor.

Portsmouth Üniversitesi’nde paleontoloji alanında kıdemli öğretim görevlisi olan araştırmacı Nizar İbrahim “Daha pek çok sürpriz olacağına eminim. Dinozorlar uzun bir süredir ortada yoklar ancak geçmişte oldukça çeşitliydiler. Onların çevreyi istila etmede ne kadar iyi olduklarını ilerleyen zamanlarda öğreneceğiz.“ diyerek dinozorlar hakkındaki çalışmalarını sürdüreceğini belirtti.