• Aralık 9, 2022

Güneş enerjisi ile çalışan elektrikli otomobil seri üretime başladı

Güneş enerjisi ile çalışan elektrikli otomobil seri üretime başladı

Dünyada bir ilki gerçekleştiren Hollandalı girişim şirketi Lightyear, “Lightyear 0” adını verdikleri güneş enerjisi ile çalışan elektrikli otomobil ile seri üretime başlıyor.

Girişimlerini ilk olarak 2018 yılında duyuran şirket, geçtiğimiz aylarda “dünyanın ilk üretime hazır aracı” olarak duyurduğu otomobilde hızlı bir ivme yakaladı. Sürüş esnasında aracın şarj olabilmesi için tavan, kaput ve bagajında güneş panelleri bulunduran Lightyear 0 ile yenilenebilir güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmeyi başardı.

Bu da demek oluyor ki insanlar aracı kullanırken güneş ışığından aldığı güç ile aynı zamanda şarj olabilecek. Otomobil dünyasında devrim niteliği taşıyan bu girişim; 6 yıllık bir araştırma, geliştirme, tasarım, mühendislik, prototipleme ve testlerden geçti. Bugüne geldiğimizde artık seri üretime hazır bir şekilde son kullanıcı ile buluşmayı bekliyor.

Toplamda 5 metrekarelik bir alanda 5 kavisli güneş paneli kullanan Lightyear 0; park halinde ya da hareket halindeyken şarj imkanı sunuyor. Şirket, sürücülerin 35 km yol kat etmek için yedi ay boyunca hiç şarj etmesine gerek olmadığını belirtiyor. Araç aynı zamanda “dünyanın en aerodinamik otomobili” unvanını da taşıyor. Sebebi ise Lighyear 0’ın; 0’dan 100 kilometre hıza sadece 10,5 kWh enerji kullanarak çıkabilmesi ve 0,19’dan düşük sürtünme katsayısına sahip olması.

Elektrikli otomobil kullanımının artması adına önemli bir girişim olduğunun farkında olan şirket, özellikle “menzil kaygısı” olarak adlandırılan durumun önüne geçmiş durumda. Çünkü uygun şarj istasyonu bulma endişesi tüm kullanıcıların kafasında bir soru işareti oluşturur ve bu da elektrikli araba satın almanın önündeki en büyük engellerden biridir. Öyle ki İngiltere gibi bazı ülkelerde yeni evlerin elektrikli araç şarj istasyonuna sahip olması kararlaştırıldı ve zorunlu hale getirildi.


güneş enerjisi ile çalışan elektrikli otomobil
Görsel Kaynaklar: Lightyear One

Ancak görünen o ki güneş enerjisi ile çalışan elektrikli otomobil sayesinde bu gibi sorunların önüne geçilmesi mümkün. Lightyear da sürüş halinde araçların şarj olmasını sağlayarak bu durumun önüne geçmeyi planlıyor. Bunun yanı sıra aracın şarj durumu, ne kadar güneş enerjisinin emildiği ve hangi panellerin güneş ışığına maruz kaldığı gibi tüm bilgiler bulut tabanlı güncellemelerle sürücüye ulaştırılıyor.

Ayrıca Lightyear’ın belirttiğine göre araç, normal bir ev elektrik prizi kullanıldığında dahi sürücüler bir gecede 300 kilometreyi aşkın bir şekilde yol kat edebilir hale gelir. Bu da onun normal bir elektrikli araçtan iki kat daha hızlı şarj olabildiğinin bir göstergesidir.

Aracın özelliklerine bakacak olursak; 5 kişilik yolcu kapasitesine sahip, 1.575 kilogram ağırlığında, saatte 160 km azami hıza sahip ve dört tekerlekli bir sedan olarak karşımıza çıkıyor. Gövdesi geri kazanılmış karbon fiber ve alüminyum panellerden yapılmış olan Lightyear, aynalar yerine kamera kullanılmasıyla da dikkat çekiyor. Aracın içi ise ekolojik miktofiber süet koltuklar ve rattan avuç içi detaylar ile zenginleştirilmiş. Vegan ve doğal kaynaklı malzemelerden yapılmış olması da göze çarpan diğer özelliklerden.

Şirket, Finlandiya’da bulunan Valmet Otomotiv tesisinde 2023 yılının yarısına kadar toplamda 1000 otomobil üreterek piyasaya sürmeyi planlıyor. Yaklaşık 255.000 dolar fiyatla sürücülerin karbondan ayrılmasına yardımcı olacak ve önümüzdeki yıllarda üretimini daha da arttıracak gibi görünüyor.

Lightyear CEO’su ve Kurucu Ortağı Lex Hoefsloot “Son yıllarda birçok başarıya, büyük ortaklıklara ve dönüm noktalarına imza attık. Ancak bu, şimdiye kadar ulaştığımız en önemli ve muhtemelen en zor dönüm noktası. İlk güneş enerjili araba olan Lightyear 0’ın üretimine başlamak bizi misyonumuza daha da yakınlaştırıyor. Bunu başaran ilk biz olsak da umarım son olmayız.” İfadelerini kullandı. Otomobilin üretim süreci ve ilk sürüş deneyimi için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.