• Şubat 2, 2023

Teknolojiye rağmen hayatımızda olması gerekenler

Teknolojiye rağmen hayatımızda olması gerekenler

Hızla gelişen teknolojiye rağmen insan olarak hayatımızı sürdürebilmek adına bazı gereklilikleri yerine getirmemiz şart. Teknolojinin hayatımızın büyük bir parçası olduğunu kabul ediyoruz ancak bizi biz yapan ve hayatta kalmamız için gerekli olan bazı faktörleri göz ardı etmememiz gerekiyor.

İnternetten ve sosyal medyadan uzaklaşarak başlayacağımız küçük adımları aşağıdaki ipuçlarını kullanarak çeşitlendirebilirsiniz.

İşte teknolojinin hayatımızdan götürmemesi gerekenler…

Sağlıklı beslenme: İnsanların fiziksel ihtiyaçlarını yürütebilmesi için en önemlisi sağlıklı bir beslenme düzeni. Birçok insan bunu ihmal ediyor olsa da sağlıklı bir yaşam için önce beslenme gerekir.

Fiziksel aktivite: Fiziksel aktivite, sağlığınızı yerinde tutmak için önemlidir. Sanal dünya ne kadar eğlenceli olsa da yürüyüş yapmak, spor ve egzersizler vücudunuzu dinç tutmanın başlıca koşuludur.

İnsan ilişkileri: İnsanların duygusal ve zihinsel sağlıkları hatta aile ilişkileri ve arkadaşlıkları mutlu ve sağlıklı yaşam için gereklidir. Teknoloji tüm bunları sosyal platformlarda yapmamızı istese de insanlar yüz yüze iletişim içinde olmaktan ve birliktelikten vazgeçmemeli. Aksi takdirde iletişim bağları zayıflar bu da hem kişisel hayatımızda hem de toplumsal olarak sorunların yaşanmasına sebep olur.

Eğitim: Eğitim gün geçtikçe şekil değiştirse de değişmeyecek olan şey insanların bilgi ve deneyimlerini arttırması gerekliliğidir. Gün geçtikçe yeni beceriler kazanma konusunda daha az istekli hale gelsek de insanların kendini geliştirmesi modası hiç geçmeyecek bir durumdur.

Seyahat: Pandemi ile insanların daha az seyahat ettiklerini biliyoruz. Bu hem mecburiyetten hem de zaman zaman daha az iletişim kurma çabasından kaynaklanabilir. Ancak insanlarda köklü bir değişikliğe sebep olan pandemi, artık görmek için bir yerlerde fiziksel olarak bulunma zorunluluğumuzu ortadan kaldırdı.

Online gezilen müzeler başta olmak üzere insanlar her ihtiyacını internet aracılığı ile karşılayabilir hale geldi. Ancak gerçekten gördüğünüz, dokunduğunuz ya da kendi çektiğiniz fotoğrafların yerini hiçbiri tutmaz. Bu nedenle seyahat ederek bilgi ve deneyimlerinizi arttırabilir ve başka kültürleri tanımak için fırsat yaratabilirsiniz.

teknolojiye rağmen

İş: İş, insanların kendilerine anlam ve değer yüklemesi için oldukça önemlidir. Kişinin alanı ne olursa olsun meslekler, insanın kendisini gerçekleştirmesine ve kariyer hedeflerine ulaşmasına yardımcı olur.

Gelişen teknolojinin var olan işlere adapte olması ve insanların teknolojiyi daha etkin kullanabilecek hale gelmesi teknoloji ile iç içe bir şekilde iş yapılabilmesini sağlayabilir.

Hobi: Hobiler, insanların rahatlaması ve kendilerini ifade etmesi için bir araçtır. Stres atmak için kullanılabileceği gibi mutlu olmak için de kullanılabilir. Bu bir kitap okumak olabileceği gibi, enstrüman çalmak, arkadaşlarla sohbet etmek ya da yazı yazmak olabilir.

Ne olursa olsun hobilere sahip çıkmak, teknolojiyle harmanlandığımız bu günlerde dijitalden uzaklaşmak herkese iyi gelebilir.

Dinlenme ve Uyku: Zihinsel ve fiziksel sağlığın en önemli koşullarından birisi yeteri kadar dinlenmek ve iyi uyku uyumaktır. Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için bu iki faktör göz ardı edilmemelidir.

Teknolojiye rağmen hayatımızdan mutlaka olması gerekenleri kısaca derledik. Ancak teknoloji o kadar hayatımızın içinde ki, uyurken bile hep yanımızda. Hatta öyle bir boyuta geldi ki sanki yüzyıllardır hayatımızdaymış gibi davranabiliyoruz. Telefondan uzak kalmak adeta bir sınava dönüşüyor, bu nedenle aile içi ilişkiler ve iletişim becerilerimiz zayıflıyor.

Ancak teknolojik aletleri hayatımıza fayda sağlamak için kullanır ve teknolojiye rağmen yukarıda bahsettiğimiz unsurları hayatınızda uygulamaya başlarsanız teknolojinin zararlı yönlerinden korunabilirsiniz.

Böylece hem teknolojinin avantajlarından faydalanabilir hem de hayatı kaçırmadan yaşama imkanına sahip olabiliriz, ne dersiniz?