• Mayıs 8, 2023

Olası bir Mars yolculuğu nasıl olur?

Olası bir Mars yolculuğu nasıl olur?

Neden bir Mars yolculuğu yapmak istediğimizi hiç düşündünüz mü? Çünkü insanlık olarak maceracı ruhumuzu kanıtlamak ve inanılmaz hikayeler ortaya koymayı seviyoruz. Peki gerçekten Mars’a gidebilecek miyiz? Ufukta Mars’a bir yolculuk var mı? Mars’ta hayatta kalmak için nelere ihtiyacımız var? Hep birlikte bakalım.

Mars, insanlık tarihi boyunca her zaman büyüleyici olmuştur. Aynı şu an olduğu gibi tarih boyunca insanlar Mars’a yapılabilecek yolculukları ve burada yaşama ihtimalini araştırmıştır. Ancak bir Mars yolculuğu potansiyel tehlikeleri içinde barındırıyor ve gerçek hayatta karşılaştığımızdan çok daha farklı sorunları beraberinde getiriyor. Bunlara geçmeden önce bir soruyu cevaplayalım:

Neden Mars?

Dünya ve Mars’ın bazı ortak özellikleri, insanlığın bir gün alternatif bir yaşam anlayışı geliştirerek Mars’ta yaşayabileceğini düşündürüyor. Her iki gezegenin de Güneş Sistemi’nin iç bölgesinde yer alması, kayalık yüzeylere sahip olması, volkanik faaliyetler ve hatta depremler görülmesi, kraterlerdeki benzerlik ve buzulların varlığı benzerlikleri ortaya koyuyor.

Bilim insanları tüm bu sebeplerden dolayı uzun zamandır Mars’ta yaşamanın mümkün olabileceğini dile getiriyor. Tüm bu benzerliklere karşın Mars’ın yüzeyindeki koşullar bizim gezegenimize kıyasla oldukça farklı. Mars atmosferinin daha az yoğun olması ve yüzeyinde bulunan sıcaklık, basınç ve radyasyon gibi faktörlerin insan yaşamı için uygun olduğu söylenemez. Ancak Mars yüzeyindeki su ve diğer hayati ihtiyaçlar için belirli kanıtlar bulunması orada bir yaşam olma ihtimalini de gözler önüne seriyor.

Günümüzde Mars’a gönderilen uzay araçları sayesinde Mars’a seyahat etmenin daha kolay olduğunu düşünüyoruz. Çünkü bu girişimler uzayın keşfi için oldukça önemli bir adım niteliğinde. Öyle ki Dünya’da bulunan doğal kaynakların tükenmesi ve iklim krizi gibi sebepler Dünya’ya alternatif bir yaşam arayışını hızlandırıyor. Bilim ve teknolojinin gelişmesi de Mars yolculuğu hakkında çok daha detaylı bilgiler veriyor. Peki olası bir Mars yolculuğu nasıl olurdu?

Mars yolculuğu

Eğer mavi gün batımlarını görmek istiyorsanız Mars yolculuğu yapmanız şart. Yine de Mars yolculuğunun bundan ibaret olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü Mars, Dünya’nın yaptığı gibi zararlı UV ve iyonlaştırıcı radyasyonlardan korumuyor. Bu da demek oluyor ki insanlar uzayda mutasyona uğrayabilir ve en iyi ihtimalle kanser vb. hastalıklar yaşamaya başlar.

Bununla da sınırlı değil. Uzay’ın sorunlarının en başında; yer çekimi, radyasyon ve hapsetme yer alıyor. İnsanlar uzaydaki yer çekimine ayak uydurmakta bir hayli zorlanacak. Bunların arasında geçiş yapmak ise insanların uzamsal yönelimlerini kaybetmesine sebep olacak. Bir nevi hareket hastalığı olarak düşünebileceğiniz bu durum baş-göz ya da el-göz koordinasyonunu kaybetmekle sonuçlanacak.

Kafa karışıklığı tek başına büyük bir sorun değil ancak sıfır yer çekiminde yaşamak vücudun kaslarının zayıflamasına ve bozulmasına sebep olacak. Kemik erimesi gibi sorunların yanı sıra yer çekiminin yukarı doğru akması sebebi ile görüş bozuklukları da yaşanacak.

mars yolculuğu

Siz Mars’ta selfie çekinmeyi hayal ediyordunuz ancak oradan dünyadaki her şeyi utandıracak kadar kutup buzulları, devasa volkanlar ve kanyonlar gördüğünüz için bu fikir aklınıza bile gelmeyebilir. Üstelik -63 santigrat derece bir soğuklukta sandığınız kadar eğlenemeyebilirsiniz. Eğer şanslıysanız 20 dereceye kadar yükselen bir havada Mars’ın keyfine varabilirsiniz.

Hava basıncının çok düşük olması iyi haber çünkü fırtına başlasa bile rüzgarı hissetmemenizi sağlayacak. Ancak kötü haber cildinizdeki tüm suyun anında buharlaşması. Bunun için bir uzay giysisine sahip olmayı asla unutmamak gerekiyor.

Dünya’da maruz kaldığınızın çok daha üstünde bir radyasyon da cabası. Bu nedenle Mars’ta bir süre hapis kalabilirsiniz. 2010’daki Mars500 deneyinin amacı, esasında 6 kişinin küçük bir odada 520 gün geçirerek izole bir Mars görevini yerine getirebilmenin psikolojik etkilerini deneyimlemekti. Ancak çalışmanın sonu iç açıcı olmadı çünkü mürettebat üyeleri uykusuzluk gibi sorunlar yaşadı; uzun süre küçük bir odada vakit geçirmenin strese, kaygıya ve depresyona sebep olduğu belirlendi.

Tüm bunları çözerek Mars yolculuğu yaşamaya karar verdiniz diyelim. İşte bunun için zorlu ve karmaşık bir sürece hazır olmalısınız. Öncelikle Mars’a gidecek aracın tasarımı ve inşası yapılmalı. Yolculuğa uygun bir şekilde hayati ihtiyaçları gidermek için oksijen, su vb. donanımlar sağlanmalı. Mars atmosferine iniş yapacak bu aracın Mars yüzeyine uyumlu olması da şart. Ancak bu sayede güvenli bir iniş mümkün olabilir.

Uzun bir hazırlık aşamasından sonra uyku düzeni, ekipmanlar, beslenme gibi ihtiyaçların giderildiğinden emin olunması ve test edilmesi gerekiyor. Yolculuk boyunca psikolojik ve fizyolojik sağlığı korumak adına her şey bu aracın içinde olmalı. Çünkü Dünya ve Mars arası yaklaşık 6-8 ay süreceği için yolculuk boyunca; radyasyon, boşluk etkisi, psikolojik stres ve uzay aracının bakımı gibi faktörlere göre hareket etmek gerekecek.

Hala Mars’a gitmek istiyor musunuz?

Mars’ı keşfetmek ve orada bir koloni kurma fikri gerçekten insanlık için önemli bir adım olabilir. Ancak bu sürecin zorlu ve riskli olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bunun için gereken teknolojilerin hala geliştiğini söyleyemeyiz. Bu nedenle Mars yolculuğu için ihtiyaç duyulan koşulların oluştuğunu da söylemek mümkün değil.

İnsanların sınır tanımayan merak duygusunu tatmin edecek ve keşif araştırmalarına büyük etki edecek bu girişim için daha fazla araştırma yapmak, teknolojileri geliştirmek ve insanları güvenli bir şekilde Mars’a götürmek için çok daha fazla adımlar atmalıyız. Aksi takdirde çözülmemiş sorunlarımızı çözmek yerine yeni sorunlar eklememiz kaçınılmaz bir gerçek olacaktır.