• Mart 17, 2023

Uzaya gönderilen en tuhaf nesneler

Uzaya gönderilen en tuhaf nesneler

Kendi evimizin bahçesinden çıkıp şimdiye kadar uzaya gönderilen en tuhaf nesneler neler, birlikte bakalım mı?

Evreni tanıma ve anlama arayışımızın en büyük öncüsü elbette uzay yolculukları. Yıllar içinde farklı yöntemler denendi ve uzayda nasıl davrandıklarını anlamak için farklı nesneler uzayda bulunma şansı yakaladı. Bu nesnelerden bazıları çok mantıklıydı; örneğin üreme yeteneklerini test etmek için gönderdiğimiz fareler. Ancak birçoğunun sizi şaşırtacağından eminiz.

Luke Skywalker’ın Kılıcı

Nesiller boyu bilim kurgu fantezilerinin oluşmasına sebep olan Star Wars hiç şüphesiz ki uzayla ilgilenenler için büyük bir önem taşıyor. Öyle ki bu filmin içinde kahramanlar ışık hızında seyahat edebiliyor ve birtakım uzay maceraları başarıyla seyirciye aktarılıyor. Bu film birçok kişiye astronomi ile ilgilenme ve araştırma için ilham oldu.

Bu nedenle filmdeki karakter Luke Skywalker’ın ışın kılıcı, Star Wars: Yeni Bir Umut filminin gösterime girmesinin 30. yılında uzaya fırlatıldı.

Lego figürleri
uzaya gönderilen tuhaf nesneler
Görsel Kaynak

Lego hepimizin çocukluğundan beri bildiği ve önemli figürlere sahip olan bir oyun setidir. Tüm dünyada legoların çocuklar arasında çok popüler olduğu, inşaat ve mühendislik alanında bilgi vermeye çalıştığı bilinir.

1978’de Lego’nun ortaya çıkardığı “Space” serisi de şirketin en geniş ve en uzun soluklu ürün serilerinden biridir. 2011 yılında NASA’nın “Juno” görevini başlatmasıyla birlikte; Roma tanrısı Jüpiter, Roma tanrıçası Juno ve Galileo Galilei’nin bulunduğu lego figürleri uzaya fırlatıldı. En büyük amacı ise bir sosyal yardım olarak çocukların bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarına ilgi duymasını sağlamaktı.

Araba
uzaya gönderilen tuhaf nesneler
Görsel Kaynak

Elon Musk’ın ne kadar tuhaf biri olduğunu en azından Twitter’ı satın aldıktan sonraki davranışlarına bakarsanız anlayabilirsiniz. Ancak kendisinin tuhaflıkları yeni başlamadı. Uzaya olan merakı onun SpaceX şirketini kurmasına sebep oldu ve bir diğer şirketi olan Tesla’nın tanıtımını çapraz bir şekilde uzaya araba göndererek yaptı.

Aracın ağırlık taşıma kapasitesini sergilemek için 2018 yılında Tesla Toadster’i eliptik bir güneş merkezli yörüngeye fırlattı. Aracı önce kendisi kullandı ancak fırlatıldığında Starman adlı bir çarpışma testi mankeni tarafından sürülüyordu. Araçta “Otostopçunun Galaksi Rehberi” adlı roman, bir adet havlu, “panik yapmayın” yazılı bir levha, Isaac Asimov’un eserlerini taşıyan 5D optik lens bulunuyordu.

Pizza
Görsel Kaynak

2001 yılında Pizza Hut ve Rus Uzay ajansı Roscosmos’un yaptığı anlaşma ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na pizza teslimi için bir anlaşma yapıldı. Bu, tarihte bir ilkti ve aslına bakılırsa en pahalı pizza siparişiydi. Çünkü teslimat 1 milyar dolara mal olmuştu. Pizzanın alıcısı ise Yuri Usachov’du ve uzayda bir dünya konforu yaşamış oldu.

İlginç olan bir başka detay ise pizzanın uzaya uygun bir şekilde hazırlanmasıydı. Yiyecekler önce dayanıklılık testine tabii tutuldu. Bu doğrultuda pepperoni yerine salam kullanıldı ve diğer baharatlar da uzun süre dayanabilmesi adına ekstra bir şekilde pizzada yer aldı.

İnsan külleri

Ölümün farklı yolları var ancak öldükten sonra kaybedecek pek de bir şeyi olmadığını düşünenlerin sayısı epey fazla. Uzay, zaten tek başına yeterince tehlikelerle doluyken uzay mezarlıkları da garip olmasa gerek. İşte Star Trek dizisinin ortaya koyucusu Gene Roddenberry vasiyetinde kalıntılarının uzaya gitmesini istedi. Bu doğrultuda STS-52 görevi ile küllerinin bir kısmı uzaya gönderildi. 

Bonus: Uzaya gönderilen tuhaf nesneler bunlardan ibaret değildi. Öyle ki sizinle daha önce paylaştığımız Vayager 1 ve 2 de dünya dışı bir yaşam arayışı için bünyesinde bir altın plak barındırıyordu. Bu altın plak içinde analog bir biçimde 115 resim, 55 dilde selamlama, 90 dakikalık bir müzik seçkisi ve aşık bir kadının mektubunu barındırıyor. Daha fazlasını merak ediyorsanız bu ilginç hikayeyi buradan okuyabilirsiniz.

Sanıyoruz ki uzaya gönderilen tuhaf nesneler, uzaya hayranlığımızı bildirmeye ya da onu anlamaya yönelik olarak devam edecek. Bu bir oyuncak ya da gerçek bir araba olsa da hepsi uzaya dair anlayışımızı geliştirmek için çalışmayı sürdürecek.