• Mart 23, 2023

Uzayda ne kadar uzağı keşfettik?

Uzayda ne kadar uzağı keşfettik?

Uzayın engin ve uçsuz bucaksız genişliğinde ne kadar uzağa gidebileceğimizi hayal etmek mümkün değil. Çünkü evren çok büyük ve insanlar olarak genellikle küçük ölçüm araçlarını kullanırız. Evrenin en dışını görmek hepimizin isteği ancak bu, sayısız nedenlerden dolayı oldukça zor. Buna rağmen bilim insanları uzay hakkında bildiklerimizin sınırlarını zorlamaya devam ediyor.

Zorlu çevre, teknolojik sınırlamalar ve uzayın insan vücudu üzerindeki etkileri; uzay yolculuğumuzu sekteye uğratan sebeplerden yalnızca birkaçı. Yıldızlararası bir yolculuk kulağa büyüleyici geliyor olsa da güneş sisteminden ayrılmak o kadar kolay değil. İnsanlığın uzayı ilk keşfetmesi Yuri Gagarin ile 1961 yılında gerçekleşti ve sonrasında pek çok insan kendilerini uzaya fırlatma deneyimini yaşadı. Bunların bazıları bilgi dağarcığımızı geliştirdi, bazıları ise ardında trajik hikayeler bıraktı.

Günümüzde derin uzayı tam anlamı ile keşfetmemiş olsak da insanlar olarak Dünya atmosferinin dışında yaşamaya ve çalışmaya başladık. Bununla kalmadık elbette. Mikro yerçekiminin ve ağırlıksızlığının insan vücudu üzerindeki etkilerini de deneylerle öğrenme imkanı bulduk. Tüm bunları göz önüne aldığımızda uzayda ne kadar uzağı keşfettiğimizi düşünmekten de geri kalmadık. İşte herkesin merak ettiği o soruyu cevaplıyoruz.

Astronotlar uzayda ne kadar uzağa gitti?

53 sene öncesinin teknolojisini düşündüğümüz zaman bir astronotun kat ettiği en uzak mesafetinin 1970 yılında gerçekleştiğini tahmin etmek oldukça zor. Ancak bu, bilinçli bir hamle veya strateji değildi. Aksine korkunç bir kazanın sonucu astronotların 400.171 km (248.655 mil) uzağa uçması ile gerçekleşti. O tarihe geri dönecek olursak Nisan ayında Apollo 13 görevi ile Jim Arthur Lovell, Jack Swigert ve Fred Haise Ay’a iniş yapmak için yola çıktı. Ancak oksijen tankında bir patlama meydana geldi ve Apollo 13, Ay’ın yüzeyine iniş yapamadı.

Sonrasında üç astronotu geri getirmek için harekete geçildi ve Ay’ın yer çekiminin geri dönüş aracı olarak kullanılmasına karar verildi. Bu da Apollo 13’ü Ay’ın karanlık ve uzay tarafına itti. İnsanların şimdiye kadar kat ettiği en uzak mesafe ne yazık ki bu kaza sonucu gerçekleşti. Ancak hala bunu güvenli bir şekilde yapabilecek fizibilite çalışması bulunmuyor.

İnsansız teknoloji ne kadar uzağa gitti?

Eylül 1977’de fırlatılan Voyager 1, Dünya’dan 23.269 (14.459) milyar kilometrenin üzerinde bir mesafe kat eden ilk uzay aracıdır. Bu uzay aracında yer alan altın plakların hikayesini sizler için burada anlatmıştık. Dünyadaki çeşitliliği simgeleyen ses ve müzikleri içeren dünya dışı insanlığa bir mesaj gönderme amacını da taşıyan Voyager 1, her açıdan tarihi bir yolculuğa çıkmıştır.

uzayda ne kadar uzağı keşfettik
Uzaydaki en uzun insanlı yolcuk ne kadar sürdü?

Ocak 1994’ten Mart 1995’e kadar uzayda vakit geçiren Rus kozmonot Valery Palyakov, tam 438 günü Mir Uzay İstasyonu’nda geçirerek rekor kırdı. Hepimiz uzayda bu kadar süre durmanın ve yüksek seviyede radyasyona maruz kalmanın zararlı olduğunu biliyoruz. Üstelik bu radyasyonlar kansere ve Alzheimer hastalığına da sebep olabiliyor. Ancak bilim insanları bu sorunu çözmek ve buna rağmen uzayda daha fazla durabilmek adına çalışmalarını sürdürüyor. 

Gelecekte ne olacak?

İnsanlık henüz Ay’ın uzağına geçebilmiş değil ancak bu yolculukların an meselesi olduğunu söyleyebiliriz; en yakın hedefimizin ise Mars olduğu kesin. Ay’dan 550 kat daha fazla uzak olan Mars’a gitmek elbette kolay olmayacak ama gerçekleştiği takdirde uzayda kat ettiğimiz en uzak yol olmayı başaracak. Eğer bir gün uzay yolculukları normal bir seyahat haline dönüşürse belki de çok daha fazlasını keşfedebilir ve tüm güneş sistemini kat edebiliriz. Belki güneş sisteminden çıkıp başka yıldızların etrafında başka yolculuklara bile çıkabiliriz. Ne dersiniz?