• Aralık 8, 2022

Yeni simülasyon sitesi ile kendi asteroidinizi fırlatabilirsiniz

Yeni simülasyon sitesi ile kendi asteroidinizi fırlatabilirsiniz

Eğer gerçekten ne yapacağınızı bilmiyorsanız ve distopik bir bakış açısına ihtiyacınız varsa tam size göre bir simülasyon web sitesi geliştirildi; Asteroid Launcher. Bu internet sitesini kullanarak istediğiniz noktaya göktaşı düşürebilirsiniz, hem de tek bir tuş ile.

Dünyanın herhangi bir yerine sanal ortamda göktaşı düşürmenizi sağlayan bu internet sitesi, simülasyon yardımı ile olacak olanları önceden belirtiyor. Şaşırtıcı derecede fazla detay veren web sitesi, oldukça ayrıntılı bir dünya haritası kullanıyor. Böylece spesifik noktaları da belirleyebiliyorsunuz. Geliştiriciler muhtemelen eski sevgililerine asteroit çarpmasını isteyenleri düşünmüş olabilir.

ABD’li yazılımcı Neal Agarwal tarafından geliştirilen site, bu sayede bir şehrin illerini ve ilçelerini rahatlıkla görüntülemeyi sağlıyor. Oldukça eğlenceli ve sakin bir site olan Asteoid Launcher, bir yere asteoid düşme fikrini kulağa korkunç gelse de eğlenceli bir hale getiriyor. Korkutucu olmasının yanı sıra büyüleyici ve emek içeren bir iş olduğunu da unutmayalım.

Siteye girdiğinizde sizi bir dünya haritası karşılıyor. Buradan istediğiniz şehri seçip sağ tarafta yer alan seçenekleri belirleyebiliyorsunuz. Demir, altın, taş, karbon veya kuyruklu yıldızdan istediğinizi seçiyorsunuz. Altında yer alan çap, hız ve darbe açısını dilediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Sonrasında tek yapmanız gereken “launch asteroid” (asteroidi fırlat) seçeneğine tıklamak ve gerisini ona bırakabilirsiniz.

Bunun yanı sıra çarpışmadan en çok etkilenen bölgeleri sıcak ve soğuk olarak ayırt ederek görmenizi sağlıyor. Kırmızı daire içinde yer alan bölge çarpışmadan en çok etkilenen yeri temsil ediyor. Sağ köşede çıkan imleci aşağı doğru kaydırdığınızda çok daha fazla detaylı bilgiler vermeye devam ediyor. Yukarıda yer alan “yeni” seçeneğiyle de anında başka bir asteroit seçeneğine geçmenizi sağlıyor.

Gelin birlikte deneyelim ve sonuçlara göz atalım…

simülasyon
Görsel Kaynak: Asteroid Launcher

Örneğin; İzmir’de bir kilometre çapında, saatte 60 kilometre hızla hareket eden bir demir göktaşını 60 derecelik bir açıyla fırlattığımızda simülasyon bizlere şu sonuçları veriyor:

  • 38 KM genişliğinde bir krater oluşur.
  • Krater 877 m derinliğe sahip olur.
  • Yaklaşık 25.986.159 kişi; buharlaşarak, ateş topuyla, şok dalgasıyla, rüzgar patlamasıyla ya da deprem sebebiyle hayatını kaybedecek.
  • Etkisi, 1.381 Gigaton TNT’ye eşit olur.
  • 145 km içindeki rüzgar Jüpiter’deki fırtınadan daha hızlı olur.
  • 646 km içindeki evler yıkılır.
  • 279 km içindeki kişilerin kulak zarı yırtılır.
  • Çarpışmanın 534 km yakınındaki ağaçlar alev alabilir.
  • Bu büyüklükte bir etki ortalama olarak her 6,7 milyon yılda bir gerçekleşir.
Gördüğünüz üzere sonuçlar bir hayli ürkütücü görünüyor. Etkileri sinir bozucu olsa da kendi asteoridinizi yapma ve fırlatma seçeneği sadece bir “simülasyon” olduğu zaman eğlenceli olabilir.