• Aralık 12, 2022

İnternette viral hale gelen “Lensa AI” nedir?

İnternette viral hale gelen “Lensa AI” nedir?

Eğer Instagram Akışınız tamamen arkadaşlarınızın garip “Lensa AI” portreleriyle doluysa, yalnız değilsiniz. Bir sabah uyandık ve her yerde insanların kendilerine benzeyen ve kendilerine bir o kadar benzemeyen avatarları profil fotoğrafı yaptığını gördük. İnternette viral olan Lensa AI fotoğraf düzenleme uygulaması hakkında bilmeniz gerekenleri hemen sizin için kaleme aldık.

Son zamanların popüler uygulamalarından biri olan ChatGPT’yi büyük bir hızla geride bırakan Lensa fotoğraf uygulaması, yapay zeka tarafından oluşturulan insan avatarları meydana getiriyor. Sosyal medyanın her mecrası bugünlerde Lensa tarafından oluşturulmuş görüntülerle dolup taşıyor. Beraberinde etik tartışmaları da getiren uygulama, iyi mi yoksa kötü mü? Hep birlikte değerlendirelim.

Lensa uygulaması şu an yeni gibi görünse de eski bir geçmişe sahip. Belki hatırlarsınız 2018’de yine bir anda viral olmayı başaran “Prisma Labs” tarafından oluşturuldu. 2016 yılında kurulan şirket, Prisma ile birlikte dünyanın en çok indirilen uygulaması haline gelmişti ve “yılın uygulaması” ödülünü kazanmıştı. Kaliforniya merkezli şirket bu sefer yapay zekayı kullandı ve yine listelerde hızla zirveye tırmandı.

Lensa AI, insanların efsanevi avatarlar oluşturmasını sağlayan bir uygulama olarak karşımıza çıkmakta. Android ve iOS için ücretsiz indirilebilen Lensa, kişilerin fotoğraflarını düzenlemeleri için 20 adet fotoğraf yüklemeleri talebinde bulunuyor. En az 88 TL ödemenizle birlikte gönderilen fotoğraflardan 50 adet avatar resmi üretebiliyor.


Yüklenilen selfieler neticesinde fotoğrafları düzenleyebilen uygulama; cilt rötuşları ve arka plan değişikliği gibi birçok sürrealist teknik uyguluyor. Stable Diffusion yani “derin öğrenme” modelini kullanan yapay zeka, birkaç dakika içinde akıllara durgunluk verene portreler meydana getiriyor. Özellikle influencerlar, sanatçılar ve ünlüler tarafından paylaşılan görüntüler sayesinde internette şu an çok yaygın bir şekilde kullanılmaya devam ediyor.

Lensa AI kullanmanın endişeleri nelerdir? 

Lensa-AI
Görsel Kaynak: Instagram / Kapak: Twitter

Lensa kullanan insanlar viral olmasından dolayı hemen fotoğraflarını yükleyip sosyal medyada paylaşırken, sanatçılar ise konuya tepki ile yaklaşıyor. Yapay zekanın eserlerini kullanarak yeni eserler üretmesinden şikayetçi olan sanatçılar, dijital portrelere pek de sıcak bakmıyor.

Bunun yanı sıra Lensa’nın yüklenen fotoğrafları kendi algoritmasını geliştirmek için kullanacağı bilgisi de insanları endişelendiren unsurlardan birisi. Lensa’nın gizlilik politikası, yüklediğiniz fotoğrafları filtre ve efekt dışında kullanmadığını belirtse de insanlar bu konu hakkında soru işaretleri olduğunu belirtiyor. Bunun sebebi ise içerikte yer alan “sürekli, geri alınamaz, münhasır olmayan, telifsiz, dünya çapında, tamamen ödenmiş, aktarılabilir, alt lisanslanabilir bir lisans” verdiğinizi belirtmek ve kullanım koşullarında yer alan herhangi bir tazminata gerek kalmaksızın “kullanmak, çoğaltmak, değiştirmek, dağıtmak” maddesini içermesi.

Uygulama nasıl kullanılır?

  • Tüm bunlara karşın uygulamayı kullanmak isterseniz aşağıdaki yolu takip edebilirsiniz:
  • Lensa uygulamasını Google Play ya da App Store üzerinden indirin.
  • Uygulamanın içinde yer alan “Magic Avatars” seçeneğine tıklayın.
  • Create new avatars butonuna dokunun.
  • “Select selfies” seçeneğini işaretleyin.
  • Göndermek istediğiniz selfieleri seçin ve “Import” ile ilerleyin.
  • Cinsiyetinizi belirleyin.
  • Burada kaç fotoğraf istediğinizi belirtin ve ödeme yaptıktan sonra devam edin. (88 TL, 130 TL, 175 TL)
  • İşte karşınızda “sihirli avatarlarınız” Lensa AI tarafından oluşturuldu.

Eğer bunu yapmaktan hoşlandıysanız aylık ve yıllık abone olarak maliyeti bir miktar daha düşürebilirsiniz. Lensa AI ücretleri biraz pahalı gelse de yapay zekanın hesaplama gücü göz önüne alındığında görüntüler için bu ücretin makul olduğu düşünülüyor.