• Mayıs 7, 2023

Dünyanın en yaşlı futbolcuları

Dünyanın en yaşlı futbolcuları

Dünyanın en yaşlı futbolcuları, “futbol gençlerin oyunu mu?” sorusunu boşa çıkarıyor. Son zamanlarda genç futbol oyuncularının ilgi odağı olmasıyla birlikte bu spora kariyerini adamış futbolcuların gözden kaçtığı düşünülüyor.

Bildiğiniz üzere futbol, enerjisi oldukça yoğun ve emek gerektiren bir spor. Bu nedenle bir futbolcunun ortalama emeklilik yaşı 35 olarak görülüyor. Birçok futbolcu ise bu yaşlara geldiğinde emeklilik ihtimallerini düşünüyor. Ancak dünyanın en yaşlı futbolcuları; irade, çalışkanlık, futbol sevgisi ve profesyonellik sayesinde ilerleyen yaşın fiziksel ve ruhsal etkilerini geride bırakabiliyor.

Bu nedenle her sezon istikrarlı bir şekilde iyi performans gösteren; kulüplerine ve ülkelerine inanılmaz hizmetlerde bulunan futbolcular bulunuyor. Böyle bir başarıyı yakalamak çok kolay değil çünkü azami özveri ve deneyim gerektiriyor. Peki hala aktif olan dünyanın en yaşlı futbolcuları kimler? Sizler için sıralıyoruz.

1. Robert Carmona

61 yaşındaki Robert Carmona, günümüzde futbolun en yaşlı aktif oyuncusu. 2022 yılında Guinnes Dünya Rekoru’na ismini yazdırdı ve dünyanın en yaşlı futbolcusu oldu. Uruguay futbolunun dördüncü kademesinde kulübü “Hacele Un Gol A La Vida” için resmi maçlarda oynamaya devam ediyor. 46 yıllık kariyeri ile Robert Carmona listemizin en yaşlı futbolcusu olarak yer alıyor.

2. Kazuyoshi Miura

56 yaşındaki Japon futbolcu, attığı inanılmaz goller ile meşhur. 1990-2000 yılları arasında milli takım için 89 kez maça çıktı. Farklı ülkelerde ve çeşitli kulüplerde forma giydi ve oldukça köklü bir kariyere sahip. Şu an Japonya Futbol Ligi kulübü Suzuka Point Getters için oynuyor.

3: Paul Bastock

53 yaşındaki futbolcu İngiltere Premier Ligi’nde Boston United’in kalecisi olarak oynuyor. Dünya futbol tarihinin en rekabetçi maçlarını yaptı ve 2005 yılında Boston’ın tüm zamanlarının kült kahramanı seçildi.

4. Gianguli Buffon

45 yaşındaki futbolcu İtalyan efsanesi olarak tanınıyor ve tüm zamanların en büyük kalecilerinden biri olarak biliniyor. Şu an en aktif futbol oyuncularından biri olmanın yanı sıra en sevilenlerinden de biridir. 2006 yılında İtalya ile Dünya Kupası kazandı ve şu an B serisindeki kulübü Parma’da hem kaptanlık hem de kalecilik yapıyor.

5. Shunsuke Nakamura

44 yaşındaki futbolcu yaşına rağmen sahalarda yer alan başka bir Japon oyuncu. 2000-2010 yıllarında Japon milli takımında 95 kez forma giyen futbolcu, Celtic için oldukça önemli bir figür ve İskoçya’da oynamış en iyi yabancı oyunculardan birisi.

Listemizin devamında ise Yasuhito Endō, Bruno Alves, Jorge Molina, Joaquín Sanchez, Roque Santa Cruz, Diego Lopez, Zlatan Ibrahimovic yer alıyor. Dünyanın en yaşlı futbolcuları hala ünleri ve başarıları ile kariyerlerini sürdürmeye devam ediyor.