• Mart 3, 2023

Gelecekte ne yiyeceğiz?

Gelecekte ne yiyeceğiz?

“Gelecekte ne yiyeceğiz?” sorusunu soruyorsanız; algler, kızarmış böcekler ve laboratuvarda yetiştirilen egzotik etler cevabını almaya hazırlıklı olmalısınız.

Gıda sektörünün gelişen teknolojiden payını almadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İlerleyen dönemlerde market sepetinizde hiç de görmeye alışık olmadığınız yiyecekler görebilirsiniz. Bunlar kilo yapmayan, açlık hissi yaratmayan ve tabletlerle alınan yiyecekler olabilir. Bilim insanlarının öngörüsüne göre yakın gelecekte alışkanlıklarımızın biraz dışına çıkacağımız düşünülüyor.

2050 yılına kadar dünya nüfusunun 10 milyar kişiye ulaşması bekleniyor. Bu nüfusu karşılayabilecek gıda potansiyeline baktığımızda bugün üretilenden yüzde 56 daha fazla gıda üretmek gerekiyor. Ancak üzülerek ifade etmek gerekirse gelecekteki fazla nüfusu karşılayabilecek yeterli bir tarım arazisine sahip değiliz. Bu da açıkça bugün yediğimiz yiyeceklerin gelecekte hayatımızda olmayabileceği anlamına geliyor.

Buna karşın tek sebep nüfus artışı değil elbette. Küresel ısınma ve gıdaya ulaşımdaki eşitsizlik de mutfak alışkanlıklarımızı değiştirme gücüne sahip. Dünya’da hala aç ve temiz su ihtiyacına sahip binlerce insan varken küresel ısınmanın da gıdaya erişimi büyük ölçüde zorlaştıracağı ve mevsimlerin değişmesiyle birlikte verimsiz araziler ortaya çıkaracağı düşünülüyor.

gelecekte ne yiyeceğiz

Bu faktörleri bir araya getirdiğimizde önümüzdeki yıllarda daha yüksek besin değerine sahip ürünleri daha fazla miktarda almak için çaba göstereceğimiz aşikar. Yanı sıra alternatif ürünler bulmayı da ihmal etmeyeceğiz. Bunların içinde yukarıda da bahsettiğimiz gibi yapay etler, böcekler, yosunlar, bitki bazlı gıdalar ve tok tutan tabletler gibi seçeneklere ihtiyacımız olacak.

Gelecekte tek sorunumuzun yemek olmayacağını düşünürsek gelişen teknolojiyle birlikte hem bir sorun hem de bir çözümü elimizde tutuyor olacağız. Çünkü yemek yemek, hem fiziksel hem de ruhsal ihtiyaçları karşılamada büyük bir etkiye sahip. Yemek yemek bildiğiniz üzere farklı kültürleri içinde barındıran bir eylem ve çoğu insan hayatının büyük bir parçası olan bu eylemi daima yerine getirmek isteyecektir. Üstelik alışkanlıklarını değiştirmeden…

Yine de bizler sizin için gelecekte hayatımızda olması muhtemel olan yiyecekleri araştırdık.

Algler: Deniz yosunları olarak da adlandırabileceğimiz bu deniz sebzeleri aslına bakılırsa birçok ülkede gıda trendi olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin suşide ya da sağlıklı beslenme diyetlerinde yosun formlarına denk gelebilirsiniz. Deniz yosunlarının gelecekteki yiyeceklerimiz arasında yer alma sebebi ise çok çabuk büyümesi, besin değerinin yüksek olması ve çevreye çok az zarar vermesi. Bu da insanlar için önemli sebeplerden birkaçı demek. Yurt dışı dahil olmak üzere birçok üretici, açık deniz çiftlikleri ve tohum fidanlığına yosunları eklemiş durumda.

Bitkisel Et: Hayvandan ziyade bitkilerden üretilen etlerdir. Hayvanlarda üretilen ete nazaran çok daha sürdürülebilir bir seçenektir. Öyle ki ülkelerin iklim politikalarından bitki bazlı gıdalara doğru bir yöneliş vardır ve bitkisel etler bu tüketim ağında önemli bir yere sahiptir. Bir diğer önemli özelliği ise et ürünlerinin tadını, görünümünü ve dokusunu taklit ettiği için hem vejeteryanlara hem de et tüketenlere hitap etmesi.

gelecekte ne yiyeceğiz

Yapay et: Yapay et, bitki bazlı etten farklıdır ve bitkisel etin alternatifi değildir. Bunun sebebi laboratuvarda yetiştirilmesine karşın gerçek bir et olmasıdır. Bu süreç, hayvandan sağlıklı bir hücre kültürü çıkarılarak büyüyüp tanıdığınız tavuk eti ya da hamburger formuna dönüştürülmesinden kaynaklanır. Hücre kültürlü etlerin besin değeri konusunda birçok tartışma olsa da laboratuvarda yiyecek üretilmesi egzotik yiyeceklerin önünü açabilir.

Yenilebilir böcekler: Ülke kültürümüzde böcek yemek yaygın olmasa da dünyada 2 milyar insan böcek yiyor. Bu nedenle yenilebilir böcekler gelecekteki gıda alışkanlıklarının bir parçası olabilir. Böcekler, büyümek için gezegene az miktarda zarar verirler ve zengin protein kaynakları olarak adlandırılırlar. Büyük şirketlerin birçoğu şu an böcek üretimi için uygun çiftlikler işletiyor.

Tablet: Tabletleri bir yiyecek olarak değerlendirmezsiniz belki ancak geleceğin menüsünde onlar da var. İçinde konsantre edilmiş gıda özleri bulunan tabletler, günlük kalori ihtiyacına göre alınabilecek ve gün boyu kişinin tok durmasına yardımcı olacak.

Gelecekte; sahte balık, sahte deniz ürünleri, sahte muz, sahte tahıllar, çok yıllık bitkiler, bakliyat ve GDO’lu ürünlerin sayısında büyük bir artış yaşanacağı düşünülüyor. Özellikle uzmanlar, 2050 yılına kadar yemek kültürümüzün büyük ölçüde değişeceğine dikkat çekiyor.

Sonuç itibarıyla, gelecekte uzun süre muhafaza edilebilen, uzun süre tok tutan, besin değeri yüksek, gıda kaynaklı hastalıkları azaltan ve yüksek teknoloji ile bir araya gelen yiyeceklere yer açacağız gibi görünüyor. Bu gıdalar birçoğumuz için oldukça tatsız  ve yüksek teknolojili. Ancak bu alternatifler veya daha fazlası gezegen ve biyoçeşitlilik için önem arz ediyor. Şimdilik üzülmeyin çünkü yiyecekler yüz yıllardır olduğu gibi değişmeye ve farklı şekilde tüketilmeye devam edecektir.